یک امتیاز جدید برای ساکنان بافت فرسوده

مالکان واحدهای مسکونی واقع در بافت های فرسوده که در قالب طرح های مشارکتی سه جانبه با همکاری انبوه سازان و دولت اقدام به نوسازی می کنند در صورت عدم تمایل برای دریافت واحد نوسازی شده می توانند آن را به دولت واگذار و مبلغ آن را دریافت کنند. واحد مذکور به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن اختصاص می یابد.

زمان مطالعه 4 دقیقه

یک امتیاز جدید برای ساکنان بافت فرسوده

دولت سیزدهم در قالب طرح نهضت ملی مسکن تا کنون دو میلیون و 603 هزار واحد را به مرحله ساخت رسانده که 285 هزار واحد از این تعداد در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری اجرا شده است. در این بافت ها بیش 102 هزار واحد نیز تا کنون به بهره برداری رسیده است. با توجه به وجود زیرساخت ها و خدمات شهری در محدوده محلات هدف بازآفرینی، این مناطق از دو مزیت اقبال عمومی و تسریع در اجرای طرح ها برخوردارند.

فرآیند نوسازی 285 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده و بهره برداری از 102 هزار واحد، اتمام 306 پروژه روبنایی از 513 پروژه در دستور کار دولت با هدف محرومیت زدایی و اجرای 207 پروژه روبنایی باقیمانده در بافت های فرسوده سطح کشور، اتمام 47 پروژه زیربنایی از 79 پروژه و اجرای 32 پروژه در این حوزه، بخشی از مهم ترین عملکرد مجموعه وزارت راه و شهرسازی در حوزه بازآفرینی شهری طی دولت سیزدهم است.

اتمام 246 پروژه فضای شهری در بافت های فرسوده

همچنین، شرکت بازآفرینی شهری ایران در این دولت 412 پروژه فضای شهری را در برنامه داشت که طی دولت سیزدهم 246 پروژه به اتمام رسیده و در حال حاضر نیز 166 پروژه در حال اجرا است. همچنین بهسازی معابر (آسفالت معابر) در دولت سیزدهم در مناطق هدف بازآفرینی شهری ایران به میزان 2 هزار و 50 کیلومتر و در 488 شهر انجام شده است.

دولت به منظور اجرای طرح های نوسازی و بهسازی در محدوده های شهری چهار برنامه کلی شامل حمایت های صدور مجوزها و انشعابات، پرداخت تسهیلات، حمایت های کالبدی و واگذاری واتحد در مقابل زمین یا واحد معوض را در دستور کار قرار داد. شهرداری ها موظفند تخفیفات 50 تا 100 درصدی در هزینه صدور پروانه ارایه دهند. حفظ انشعابات قبلی و ارایه انشعابات جدید خارج از نوبت از دیگر امتیازاتی است که به متقاضیان نوسازی مسکن تعلق می گیرد.

پرداخت وام نوسازی تا سقف 550 میلیون تومان

وام نوسازی مسکن تا سقف 550 میلیون تومان تعیین شده است. از این رقم 185 تومان با سود صفر درصد و 365 میلیون تومان با سود 18 درصد پرداخت می شود. جمع دوره ساخت و بازپرداخت اقساط 7 ساله خواهد بود.

بر اساس آمار ارایه شده در سال گذشته آمار صدور پروانه ساختمانی در بافت فرسوده با ارائه پروانه ساختمانی برای بیش از 94 هزار واحد شکسته شده است. پیش از این بالاترین رقم نوسازی واحدهای مسکونی به سال 1390 مربوط می شود که برای 89 هزار و 683 واحد پروانه صادر شده بود. کمترین میزان نوسازی طی 22 سال گذشته نیز در سال 1380 اتفاق افتاده که 14 هزار و 141 واحد در سطح کشور نوسازی شده است. در سه ساله 1400 تا 1402 به ترتیب برای بیش از 73 هزار، 79 هزار و 94 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده پروانه صادر شده است.

نوسازی واحدها با منابع انبوه سازان

در کل کشور 2 میلیون و 700 هزار بنای ناپایدار وجود دارد که حدود 10 میلیون نفر در آن سکونت دارند. این شامل 167 هزار هکتار، 6000 محله و 300 هزار کوچه است. ساکنان این مناطق دچار بدمسکنی هستند و عمدتا توان نوسازی ندارند. آن طور که محمد آیینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران می گوید حتی اگر وام ارزان به این افراد بدهیم امکان پرداخت اقساط ندارند، زیرا اگر پول داشتند در بافت فرسوده زندگی نمی کردند. این چالش اول ما است. ما به آنها می گوییم نگران نباشید؛ ما شما را به سازندگان و کسانی که توان مالی، توان اجرایی و توان فنی دارند وصل می کنیم. اینجا با چالش دوم مواجه می شویم؛ زیرا سازندگان حاضر به نوسازی در محلات فرسوده نیستند؛ زیرا برای آنها بازدهی اقتصادی ندارند.

وی راهکار شرکت بازآفرینی برای چالش دوم یعنی تشویق سازندگان به نوسازی بافت های فرسوده گفت: چهار چالش نوسازی در سند تحول دولت آمده است. راهکار این است که ما با بسته های تشویقی مختلف، سرمایه گذاران را ترغیب به نوسازی کنیم.

تملک واحد نوسازی شده توسط دولت در صورت انصراف مالک

دولت به تازگی نیز طرح خرید واحدهای واقع در بافت های فرسوده در صورت انصراف مالک از دریافت آن در دستور کار قرار داده است. به پیشنهاد شرکت بازآفرینی شهری ایران، صندوق ملی مسکن این تملک را انجام می دهد.

امروز رییس صندوق ملی مسکن با اشاره به بازآفرینی شهری در قالب طرح نهضت ملی مسکن گفت: برای احیای بازآفرینی شهری، صندوق ملی مسکن این آمادگی را دارد که واحدهای واقع در پروژه های انبوه سازان که در بافت ساخته می شود از آنها خریداری کند. به این صورت که با سرمایه گذار و مالک وارد مشارکت سه جانبه می شویم. اگر در پایان پروژه فرد، واحد را نخواست ما آن را برمی داریم و در اختیار متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن قرار می دهیم.

دولت برای ترغیب مردم به نوسازی واحدهای خود در بافت های فرسوده شهری نسبت به فعال سازی و راه اندازی 607 حلقه میانی در 137 شهر و 572 محله اقدام کرده است. همچنین تهیه اسناد آموزشی و ترویجی برای اطلاع رسانی و ترویج سیاست های شرکت بازآفرینی شهری و سیاست های دولت سیزدهم نیز از دیگر اقداماتی است که شرکت بازآفرینی شهری ایران آن را اجرا کرده است.

یک امتیاز جدید برای ساکنان بافت فرسوده

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات