واکنش انبوه سازان به مشارکت چینی ها در ساخت مسکن

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با بیان این که اطلاعی از جرئیات مذاکره شهرداری تهران با چینی ها نداریم، گفت: حاضر نیستیم تحت هر شرایطی کار کنیم.

زمان مطالعه 3 دقیقه

واکنش انبوه سازان به مشارکت چینی ها در ساخت مسکن

فرشید پورحاجت در واکنش به اظهارات مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در خصوص آخرین وضعیت مذاکره با چینی ها برای ساخت و ساز مسکن با بیان این که به عنوان بخش خصوصی ساخت و ساز مسکن و ساختمان هیچ اطلاعی از مذاکرات و توافقات احتمالی آن نداریم، افزود: ای کاش قبل از وارد شدن به فرآیند مذاکرات با چینی ها و امضای قرارداد، بخش خصوصی را دعوت کرده و جلساتی برگزار می کردند.

وی توضیح داد: توافق با چینی ها باید متناسب با ظرفیت های بخش خصوصی ایرانی انجام شود و می توانستیم برای ورود و انتقال فناوری برنامه ریزی کنیم.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان یادآور شد: گفته می شود از پیمانکاران و نیروی کار ایرانی برای ساخت و سازها استفاده می کنیم، باید ببینیم اساسا با این وضعیت محرمانه و عدم اطلاع از جزئیات توافق با چینی ها، آیا بخش خصوصی رغبت دارد در پروژه مذکور حضور داشته باشد یا خیر.

پورحاجت با تاکید بر این که حاضر نیستیم تحت هر شرایطی کار کنیم، گفت : نکته دیگری که باید به آن توجه شود فناوری چینی است. تکنولوژی چینی چیزی نیست که بخشی از آنرا مردم در فضای مجازی دیده اند. در واقع به این صورت نیست که با همین سرعت و قدرت می آیند و مسکن را در کشور تولید می کنند.

وی با بیان این که فناوری هایی که قرار است وارد کشور شود باید کاملاً مورد بررسی قرار گیرد، تصریح کرد: در حوزه مسکن و ساختمان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی به عنوان نهاد بالادستی فرآیندها، مصالح و فناوری ها را کنترل می کند. باید مشخص شود فناوری های چینی با ساختار ایران هم خوانی دارد.

وی در عین حال بیان کرد: معتقدم اگر امروز برای بخش خصوصی کشور شرایط سخت را راحت کرده و تسهیل گری را آسان کنیم، نیازی به فناوری های وارداتی نداریم. حتی به سرمایه خارجی هم نیاز نداریم، چراکه ظرفیت و پتانسیل در کشور وجود دارد اما امروز شرایط مناسبی برای فعالیت بخش خصوصی در بخش مسکن و ساختمان وجود ندارد.

سید مهدی هدایت مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران امروز درباره آخرین اقدامات صورت گرفته درباره ساخت مسکن با مشارکت چینی ها، اظهار کرد: در حال حاضر در مرحله انتخاب تکنولوژی و توافق بر سر قیمت هستیم و به محض نهایی شدن توافقات، هر پروژه منجر به قرارداد خواهد شد.

وی ادامه داد: در تفاهم نامه امضا شده تأکید ما بر این است که شرکت چینی باید تجهیزات و تکنولوژی جدیدی وارد کند که در ایران نیست و منجر به کاهش زمان ساخت در کشور می شود، علاوه بر این تأمین مالی پروژه نیز باید از طریق یوزانس باشد اما اگر شروط مذکور وجود نداشته باشد عملاً با شرکت چینی وارد قرارداد نخواهیم شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران تصریح کرد: این نکته را تأکید می کنم که تمام کارگران، مهندسان، پیمانکاران و مصالح مورد استفاده در پروژه هایی که برای ساخت آنها با چین به توافق برسیم، از شرکت های ایرانی است و صفر تا صد کار را شرکت های ایرانی اجرا خواهند کرد. تفاهم با چینی ها ساخت و اجرای پروژه ها طی بازه زمانی یکساله است.

واکنش انبوه سازان به مشارکت چینی ها در ساخت مسکن

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات