رفع مشکلات بازار مسکن با ابلاغ قانون ساماندهی بازار مسکن و زمین

جلسه شورای مسکن با بررسی تمامی موضوعات مرتبط با این بخش از جمله بررسی راهکارهای رفع مشکلات بازار مسکن و اجاره بها با ابلاغ قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن واجاره بها برگزار شد.

زمان مطالعه 2 دقیقه

رفع مشکلات بازار مسکن با ابلاغ قانون ساماندهی بازار مسکن و زمین

امروز شنبه (22 اردیبهشت) جلسه شورای مسکن به ریاست مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و با حضور معاونان وی در بخش مسکن و ساختمان برگزاری شد.

در این نشست، موضوع فرایند اجرای نهضت ملی مسکن برای تأمین مسکن متقاضیان، تکمیل مسکن مهر، سازوکارهای مشارکت بیشتر مردم در نوسازی بافت های فرسوده، میزان مشارکت سرمایه گذاران در احداث 27 نقطه ساحلی و همچنین موضوع قانون ساماندهی بازار زمین و مسکن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

گفتنی است، وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم عزمی جدی برای کنترل و ساماندهی بازار مسکن و اجاره داشته است که مهمترین اقدام در سال 1400، تدوین طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها با همکاری مجلس شورای اسلامی بود. این طرح در روزهای اخیر بعد از رفت برگشت ها برای رفع اشکالات و ایرادها، توسط شورای نگهبان تأیید شد.

بر اساس اعلام مسؤولان وزارت راه و شهرسازی با ابلاغ این طرح بخشی از مشکلاتی که هم اکنون در بازار اجاره، زمین و مسکن وجود دارد، رفع خواهد شد.

طرح ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها طرح مجلس بود که توسط کمیسیون عمران و با همکاری وزارت راه و شهرسازی تدوین شد.

بخشی از ویژگی های این طرح شامل تقویت بازار اجاره از طریق ارائه مشوق به موجران، استفاده از ظرفیت شهرداری ها برای شناسایی خانه های خالی و هزینه این بخش از مالیات برای احیای بافت های فرسوده شهری و ساخت خانه های ارزان قیمت برای اشخاص بی بضاعت، الزام تمامی دستگاه های اجرایی برای ارائه رایگان اطلاعات مورد نیاز در سامانه ملی املاک و اسکان و پیش بینی ضمانت های اجرایی برای عدم درج اطلاعات در سامانه و خود اظهاری در سامانه ملی املاک و اسکان می شود.

همچنین، تقویت سامانه ملی املاک و اسکان جهت شناسایی خانه های خالی، تکمیل سامانه ملی املاک و اسکان و درج معاملات در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و ضمانت اجرایی برای ثبت قراردادها و ارائه راهکارهایی برای الزام آور شدن این راهکارها از مواردی است که در این طرح به آن توجه جدی شده است.

بر اساس بندهایی از این طرح، تمامی قراردادها اعم از اجاره و خرید و فروش باید در سامانه ثبت شوند و با اخذ کد رهگیری امکان ارزیابی آنچه در بازار مسکن می گذرد وجود دارد. بر اساس این طرح، رتبه بندی مشاوران املاک بر اساس میزان رضایتمندی مشتریان انجام خواهد شد.

رفع مشکلات بازار مسکن با ابلاغ قانون ساماندهی بازار مسکن و زمین

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات