کیفیت، خط قرمز بنیاد مسکن است / مردم از فرصت تسهیلات مقاوم سازی استفاده کنند

مدیر کل بنیاد مسکن خوزستان گفت: طبق آخرین سرشماری ها، در سطح استان بیش از 200 هزار واحد مسکن روستایی وجود دارد که تاکنون بیش از 90 هزار واحد مقاوم سازی شده اند.

زمان مطالعه 7 دقیقه

کیفیت، خط قرمز بنیاد مسکن است / مردم از فرصت تسهیلات مقاوم سازی استفاده کنند

روح الله عمادی با حضور به مناسبت سالروز تشکیل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و افتتاح حساب 100 امام خمینی (ره) اظهارکرد: بنیاد مسکن 21 فروردین سال 58 با هدف کمک به ساخت مسکن محرومان تاسیس شد و در بحث صدور اسناد مالکیت، عمران روستاها، ساخت و مقاوم سازی مسکن روستایی و... فعالیت خود را آغاز کرد.

وی ادامه داد: بیشترین حوزه ای که هدف اولیه تاسیس بنیاد مسکن بود، احداث مسکن محرومان و روستایی است که عموما برای افراد محرومی است که توان ساخت مسکن را ندارند.

مقاوم سازی بیش از 90 هزار مسکن روستایی در خوزستان

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان عنوان کرد: با توجه به اینکه شعار اصلی دولت مسکن بوده و همچنین با توجه به اهمیت بحث نهضت ملی مسکن، تکلیف بنیاد مسکن این است که مسکن روستایی را مقاوم سازی کند؛ مسکن روستایی جزو نهضت ملی است و امسال جهش خوبی در تخصیص سهمیه مسکن در استان داشتیم؛ سهمیه سال گذشته 5 هزار و 500 واحد بوده که امسال به 17 هزار واحد رسیده است.

عمادی با اشاره به بحث مقاوم سازی، گفت: طبق آخرین سرشماری ها، در سطح استان بیش از 200 هزار واحد مسکن روستایی وجود دارد که تاکنون بیش از 90 هزار واحد مقاوم سازی شده اند. برنامه ریزی ما این است که به جایی برسیم تا هیچ واحد غیر مقاومی در روستاها نداشته باشیم.

ضرورت مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی در استان

وی با اشاره به رشد سهمیه مقاوم سازی مسکن در استان، افزود: با توجه به تشکیل خانوده، خواه ناخواه شاهد احداث مسکن جدید نیز خواهیم بود؛ در سال 1400 سه هزار واحد، سال 1401، 3 هزار و 500 واحد و سال 1402، 5 هزار و 500 واحد و امسال 17 هزار واحد سهمیه استان است که تا امروز بیش از 12 هزار واحد به بانک ها معرفی شدند؛ در این راستا متقاضیان تشکیل پرونده داده و پروانه ساخت گرفته اند و برای پرداخت تسهیلات به بانک ها معرفی شدند.

عمادی با اشاره به واحدهای غیرمقاوم موجود در روستاها و در شهرهای با جمعیت زیر 25 هزار نفر گفت: مردم از این فرصت و ظرفیت استفاده کنند و تشکیل پرونده دهند. کشور ما روی کمربند زلزله واقع شده است و هفته گذشته نیز در استان شاهد زمین لرزه مشراگه و پیش از آن زلزله رامشیر بودیم. سیل و دیگر مخاطرات نیز وجود دارند و آب و هوای استان می طلبد که واحدهای مقاوم ساخته شوند.

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با بیان اینکه بحث ایمنی و صرفه جویی در انرژی حتما در واحدهای مسکونی جدید لحاظ خواهد شد، گفت: امیدواریم در زمان تعیین شده بتوانیم سهمیه در نظر گرفته شده را جذب کنیم. تسهیلات به سرعت در حال پرداخت است و در آینده نزدیک شاهد جذب سهمیه خواهیم بود.

وی گفت: مبلغ تسهیلات 350 میلیون تومان با سود 5 درصد و بازپرداخت 20 ساله است. امیدواریم مردم در زمان مفید اقدام کنند چون در چند ماه آینده ممکن است به دلیل تورم نتوان به میزان تعیین شده ساخت و ساز داشته باشیم.

نیاز به تسهیلات تکمیلی برای بازسازی ها

عمادی بیان کرد: در بحث بازسازی، در بندرامام کار بسیار شاخص در سطح کشور صورت گرفت. کار به مرحله خوبی رسیده است و نیازمند تسهیلات تکمیلی هستیم. این موضوع از سال 1402 در دستور کار قرار گرفته و تسهیلات از وزارت کشور، خارج و به مرحله سازمان مدیریت و برنامه ریزی رسیده است و امیدواریم پس از تصویب به استان و برای شهرهای بندرامام و مسجدسلیمان تخصیص داده شود چون برای تکمیل واحدهای نیمه کاره بسیار کمک کننده است.

وی با اشاره به بازسازی منازل آبگرفته بندرامام عنوان کرد: 5 هزار واحد مسکونی برای بازسازی در نظر گرفته شد که 3 هزار واحد آغاز به کار کرده اند و از این تعداد یک هزار و 500 واحد به مرحله گچ و خاک رسیده اند و متقاضیان ساکن شده اند. در بندرامام، برای یک هزار و 500 واحد در زمان مفید از تسهیلات استفاده شده و به مرحله گچ و خاک رسیده است. 2 هزار واحد دیگر که با تاخیر آغاز به کار کردند به تورم خوردند و نیمه کاره هستند. توصیه ما این است که متقاضیان در زمان مفید از تسهیلات استفاده کنند.

وی گفت: شهرک امام رضا مسجدسلیمان پیشرفت های خوبی داشته است. واحدهای آسیب دیده از زلزله اندیکا نیز به سرانجام رسیدند و بسیاری از واحدها تحویل داده شد. واحدهای فرسوده و ناکارآمد سطح استان در دستور کار است. برای توسعه شهرهای آبادان و خرمشهر و بهبود وضعیت بافت های ناکارآمد آبادان چندین جلسه برگزار شده است.

صدور 200 هزار سند مالکیت روستایی

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به عمران روستایی و اجرای طرح های هادی در استان اظهار کرد: طق برنامه های توسعه و برنامه ششم، این طرح باید به پایان می رسید که خوشبختانه در استان به پایان رسید و بر اساس آمار برای 2 هزار و 268 روستای بالای 20 خانوار طرح هادی اجرا شده است و حتی روستاهای زیر 20 خانوار نیز تحت پوشش قرار داده شدند و استان خوزستان در این زمینه پیشتاز است. از مجموع 2 هزار روستا، تعداد 850 روستا تنها در یک سال، تحت پوشش این طرح قرار گرفتند و ماحصل آن نیز جمع آوری آب های سطحی و... در روستاها بود و عقب ماندگی ها جبران شد.

وی گفت: پیگیر هستیم از منابع استانی و ملی، بتوانیم اجرای طرح هادی را پیش ببریم. در قالب طرح هادی، سال گذشته 5 میلیون متر مکعب معابر روستاها آسفالت شد و با اجرای این طرح ها بسیاری از مشکلات روستایی از جمله دسترسی و گرد و خاک و .. حل می شود.

عمادی عنوان کرد: در خصوص صدور سند مالکیت روستایی در استان، حدود 200 هزار جلد سند در روستاها و شهرها صادر شده است. در سال 1402، 7 هزار و 600 سند صادر شد و امسال نیز با مشارکت اداره ثبت اسناد بنا است که 10 هزار جلد سند صادر شود.

ساخت بیش از 7 هزار و 600 واحد در شهرهای بالای 100 هزار نفر

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به طرح های دولت ها در حوزه مسکن بیان کرد: در حوزه مسکن شهری و نهضت ملی، اقدامات خوبی انجام شده است و در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر بیش از 7 هزار و 600 واحد (اهواز، دزفول، شوش، اندیمشک و دیگر شهرها) به فراخور نیاز به صورت بنیادساز در حال ساخت است. در شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت نیز 17 هزار و 200 پلاک زمین تامین شده که از این میزان دو هزار واحد تحویل داده شد.همچنین 5 هزار و 400 واحد در مرحله طراحی و تفکیک است.

پیشرفت فیزیکی 85 درصدی واحدهای اکباتان اهواز

عمادی در خصوص روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن افزود: پروژه 200 واحدی اکباتان اهواز پیشرفت فیزیکی 85 درصد دارد. در پروژه اکباتان و دیگر پروژه ها با کیفیت ترین مصالح ساختمانی به کار رفته و طبق مقررات ملی ساختمان اجرا شده اند و آزمایشات کنترل کیفی نیز در تمامی مراحل انجام شده است.

وی ادامه داد: در شهر دزفول بسیاری از واحدها در مراحل پایانی هستند. واحدهای اندیمشک 95 درصد پیشرفت دارند و شوش نیز به زودی تحویل داده خواهند شد. بنا است در کمترین زمان ممکن واحدها به متقاضیان تحویل داده شوند. سعی شده به نمای ساختمان ها، سیما و مناظر شهری توجه شود.

کیفیت، خط قرمز بنیاد مسکن

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان عنوان کرد: خط قرمز ما در همه حوزه ها، کیفیت بوده و در ساخت مسکن نیز رعایت شده است. معابر و سرانه های عمومی نیز مورد توجه هستند و اعتبارات برای احداث مساجد و مدارس نیز تخصیص داده شده است.

متقاضیان ساخت مسکن در پرداخت آورده جدی باشند

وی گفت: قیمت مصالح ساختمانی روز به روز تغییر می کند و برخی از متقاضیان مسکن از جمله اکباتان اهواز تنها پرداخت اولیه را انجام داده اند. در حالی که برای اجرای پروژه نمی توان از جای دیگر هزینه کرد و بخشی از پیشرفت فیزیکی پروژه معطوف به پرداخت متقاضی است و طولانی شدن آن، هزینه بیشتر در پی خواهد داشت. بنابراین متقاضیان در پرداخت آورده جدی باشند تا مسکن در زمان مقرر تحویل داده شود.

اضافه شدن 7 روستای گردشگری جدید به خوزستان

عمادی با اشاره به ظرفیت گردشگری در استان عنوان کرد: در استان خوزستان، 6 روستای هدف گردشگری از جمله پامنار دزفول، خائیز بهبهان، رباط باغملک و... داریم که به این روستاها به صورت خاص پرداخته می شود. روستاهایی که شاخص های موردنظر گردشگری را دارند روستای هدف گردشگری هستند. امسال نیز 7 روستای هدف گردشگری اضافه شدند. یعنی اکنون 13 روستای گردشگری داریم. پیش از دولت، هیچ روستای گردشگری در استان وجود نداشت و این اقدام باعث حفظ اقتصاد روستا و ماندگار شدن مردم در روستاها می شود.

پویاسازی روستاها در طرح منظومه روستایی

وی گفت: بنیاد مسکن برخی مناطق مستعد اقتصادی را شناسایی می کند. به عنوان مثال روستاهای حصیربافی و... شناسایی می شوند و فراخوان و آموزش ارائه و از نظر فنی و مالی نیز حمایت می شوند. در طرح منظومه روستایی، می توان روستاها را پویا کرد. از تولید محصول تا بازار کار توسط بنیاد انجام می شود که کار نویی است.

کیفیت، خط قرمز بنیاد مسکن است / مردم از فرصت تسهیلات مقاوم سازی استفاده کنند

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات