مالیات خانه های خالی و لوکس در حد هیچ!

در لایحه بودجه 1403 درآمد حاصل از مالیات واحدهای خالی از سکنه فقط 1000 میلیارد تومان و مالیات واحدهای مسکونی گران قیمت 437 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

زمان مطالعه 1 دقیقه

مالیات خانه های خالی و لوکس در حد هیچ!

دولت در جدول شماره 5 مربوط به منابع قانون بودجه 1403 درآمدهای مالیاتی را 1308 هزار و 632 میلیارد تومان در نظر گرفته که سهم مالیات از واحدهای خالی از سکنه 1000 میلیارد تومان است. این رقم حدود یک صدم درصد از کل بودجه 6347 همتی را شامل می شود.

مالیات خانه های لوکس از این عدد نیز کمتر است. در لایحه بودجه 1403 درآمد حاصل از مالیات واحدهای مسکونی گران قیمت 437 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

اگرچه دولت همواره اعلام کرده مالیات های حوزه مسکن صرفا جنبه کنترلی و ساماندهی بازار مسکن را دارد و روی مبالغ آن حساب نکرده، برخی کارشناسان به این بهانه که دولت قصد دارد از محل مالیات های بخش مسکن برای خود کسب درآمد کند بعضا دولت سیزدهم را مورد نقد قرار می دهند.

با این اوصاف، تامین منابع از محل مالیات واحدهای خالی و لوکس رقم قابل توجهی نیست. در 11 ماه ابتدای سال گذشته نیز طبق اعلام مرکز پژوهش های مجلس، جمع مالیات خانه های لوکس و خالی به 50 میلیارد تومان هم نرسید.

یکی از مشکلات در اجرای قانون مالیات خانه های خالی و واحدهای لوکس نبود مکانیزمی برای شناسایی این واحدها عنوان می شود؛ زیرا پایگاه داده معتبری برای ثبت معاملات مسکن وجود ندارد و با وجود ایجاد سامانه املاک و اسکان، این چالش به قوت خود باقی است.

مالیات خانه های خالی و لوکس در حد هیچ!

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات