بازنگری در مقررات ملی ساختمان با رویکرد مدیریت مصرف انرژی

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان از تغییر رویکرد در بازنگری مباحث مقررات ملی ساختمان با تمرکز بر مدیریت مصرف انرژی در ساختمان ها خبر داد.

زمان مطالعه 3 دقیقه

بازنگری در مقررات ملی ساختمان با رویکرد مدیریت مصرف انرژی

حامد مانی فر یادآور شد: بازنگری مباحث 12 مقررات ملی و کنترل ساختمان تحت عنوان ایمنی در حین اجرا، مبحث 24 تحت عنوان ارزیابی و بهسازی ساختمان های موجود به اتمام رسیده و آماده ابلاغ است.

وی ادامه داد: مبحث 25 نیز تحت عنوان انطباق شهری ساختمان ها تدوین شده و آماده بررسی و تصویب در شورای تدوین است و مبحث 15 نیز تحت عنوان آسانسور و پلکان برقی بازنگری نیز در نوبت بررسی در شورای تدوین است.

وی با اشاره به آغاز بازنگری مباحث 13 (طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان ها)، 14 (تأسیسات مکانیکی) و 16 (تأسیسات بهداشتی ساختمان) افزود: در بازنگری توجه به محیط زیست و مدیریت انرژی در ساختمان به حدی است که در ویرایش های جدید سایر مباحث مقررات ملی و کنترل ساختمان به ویژه مباحثی که در حوزه تأسیسات ساختمانی هستند ضرورت مدیریت مصرف انرژی مورد تأکید قرار خواهد گرفت است.

مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان توضیح داد: در ویرایش جدید مبحث 13 (طرح و اجرای تأسیسات برقی ساختمان) موضوع استفاده از انرژی خورشید و ضرورت استفاده از آن در ساختمان و در مبحث مرتبط با تأسیسات مکانیکی و بهداشتی موضوع بازچرخانی آب، ضرورت استفاده از برخی تجهیزات و روش های مناسب برای صرفه جویی یا کاهش مصرف، همچون ضرورت استفاده از پمپ ها و الکترو موتورهای دور متغیر به جای دور ثابت مورد تأکید است. همچنین، ضرورت استفاده از انرژی متر در ساختمان ها، ضرورت استفاده از سنسورهای حرارتی که تأسیسات ساختمان را به طور هوشمند مدیریت می کند نیز در تدوین و بازنگری مباحث مقررات ملی و کنترل ساختمان مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

مانی فر رویکرد جدید تدوین و بازنگری مقررات ملی و کنترل ساختمان را در مجموع شامل اقداماتی دانست که ساختمان را به ویژه در بخش تأسیسات به سمت ساختمان هوشمند هدایت می کنند و تلاش دارند تا مدیریت انرژی در ساختمان ها محقق شود.

وی تصریح کرد: در این رویکرد صرفاً به دنبال صرفه جویی نیستیم بلکه به دنبال مدیریت انرژی هستیم. در فرآیند مدیریت انرژی، ساختمان فقط مصرف کننده نیست بلکه ساختمان هم تولیدکننده و هم مصرف کننده است. تلاش می کنیم به نحوی اقدامات را انجام بدهیم که ساختمان به عنوان واحد تولیدی حوزه انرژی در نظر گرفته شود.

وی از ارتقای جایگاه مبحث 19 مقررات ملی و کنترل ساختمان خبر داد و گفت: در بازنگری جدید این مبحث راهبردهای کلانی مطرح می شود و سایر مباحث تلاش می کنند تا آن راهبردها را عملیاتی و اجرایی کنند.

به گفته وی، بازنگری مبحث 17 مقررات ملی ساختمان تحت عنوان *طراحی و اجرای سامانه گاز طبیعی در ساختمان ها*، در ماه های گذشته از طریق برگزاری جلسات و بازدید از کارخانجات تولیدی که بخاری های گازسوز با راندمان بالا تولید می کنند انجام شده است.

مانی فر گفت: ساختار مبحث 17 را تغییر دادیم و یک ساختار ساده تر و قابل استفاده تری را نسبت به گذشته تدوین کرده ایم. در آن مبحث ضوابطی را در ارتباط با تجهیزات گازسوز کم مصرف پیش بینی کردیم به طوری که هم صنابع حمایت شوند و هم کاهش مصرف انرژی داشته باشیم. این مبحث نیز آماده ابلاغ است.

بازنگری در مقررات ملی ساختمان با رویکرد مدیریت مصرف انرژی

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات