دیگر در حریم گسل ساختمان های مهم و حساس ساخته نمی شود

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه دیگر قرار نیست در حریم گسل ساختمان های مهم و حساس ساخته شود؛ از بررسی 140 نقطه نهضت ملی مسکن از منظر فرونشست و گسل خبر داد.

زمان مطالعه 2 دقیقه

دیگر در حریم گسل ساختمان های مهم و حساس ساخته نمی شود

محمدمهدی حیدری سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در هفتمین نمایشگاه حمل ونقل، لجستیک و صنایع وابسته اظهار کرد: مرکز تحقیقات در زمینه بازنگری و تدوین ضوابط فعالیت مستمری دارد و تدوین ضوابط و مقررات در حوزه های مختلف حمل و نقلی و مسکن و شهرسازی در حال انجام است. تدوین بسته های آموزشی به منظور برگزاری کارگاه ها برای مهندسان در حوزه های مختلف نیز در دستور کار قرار دارد.

وی توضیح داد: با توجه به تاکید دولت سیزدهم برای بهره مندی از فناوری های نوین و همکاری با دانش بنیان ها، ارائه تاییدیه فنی به محصولات و فناوری ها در حال انجام است. این مرکز در تلاش است تا با بررسی همه جانبه، زمینه را برای فعالیت های شرکت های دانش بنیان صاحب ایده فراهم کند و هدف از این کار، افزایش کیفیت ساخت و ساز و همچنین ارتقای اجرای پروژه های عمرانی در حوزه حمل و نقل است.

حیدری گفت: در نهضت ملی مسکن نیز، مرکز در زمینه بررسی الحاق اراضی، موضوع را در زمینه فرونشست و زلزله مورد بررسی قرار می دهد و نتیجه به شورای عالی شهرسازی و معماری ارائه می شود.

به گفته وی، حدود 140 نقطه کشور در موضوع فرونشست و زلزله مورد بررسی قرار گرفته و به شورای عالی شهرسازی و معماری ابلاغ شده است.

حیدری بیان کرد: تاکنون حدود 140 استعلام در بحث تدقیق حریم گسل مکان های ساخت نهضت ملی مسکن انجام شده که در دو سه مورد از جمله الحاق اراضی به مرودشت بر اساس برخی از الزامات مجوز بارگذاری را صادر کرده ایم.

وی همچنین درباره بیمارستان های تهران که روی گسل قرار دارند، گفت: بر اساس ضوابط و مقررات در حریم گسل نباید ساختمان های مهم و حساس از جمله بیمارستان ها ساخته شود. قطعاً نمی توانیم بیمارستان های ساخته شده در گذشته را تخریب کنیم اما پایداری و مقاوم سازی این ساختمان ها در دستور کار قرار دارد.

حیدری با بیان اینکه این مسائل را به مدیریت بحران اعلام می کنیم، گفت: دیگر قرار نیست در حریم گسل ساختمان های مهم و حساس ساخته شود.

سرپرست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد بیمارستان های تهران که روی گسل قرار دارند، ندارم، اظهار کرد: البته گسل ها و پلاک های روی این گسل ها مشخص است.

حیدری در خصوص مطالعات تأثیرات فرونشست در مدهای حمل و نقلی و مسکن و شهرسازی گفت: در حوزه های ریلی، جاده ای و فرودگاه ها مطالعات فرونشست و تأثیر آن بر مدل های حمل و نقلی انجام و توصیه ها و راهکارهای افزایش ایمنی به راه آهن، فرودگاه ها و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، اعلام شده است.

به گفته وی، مطالعات تأثیرات فرونشست در 11 فرودگاهی که مخاطرات فرونشستی داشتند انجام و نتیجه به شرکت فرودگاه ها ابلاغ شد.

دیگر در حریم گسل ساختمان های مهم و حساس ساخته نمی شود

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات