تسهیلات مسکن شهری باید ارزان تر شود / اولین راهبرد دولت حفظ جان انسان هاست

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل شرکت ملی بازآفرینی ایران،  با بیان حمایت ویژه دولت در نوسازی تسهیلات مسکن روستایی، گفت: سقف تسهیلات مسکن روستایی با نرخ 5 درصد از 200 میلیون به 350 میلیون رسید؛ همین مدل را و با همین مفهوم به سمت مسکن شهری ببریم که تسهیلات مسکن شهری ارزان تر شود.

زمان مطالعه 7 دقیقه

تسهیلات مسکن شهری باید ارزان تر شود / اولین راهبرد دولت حفظ  جان  انسان هاست

محمد آیینی امروز چهارشنبه 24 آبان ماه، در دهمین کنفرانس ملی و سومین کنفرانس بین المللی برنامه ریزی و مدیریت شهری که در محل دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با اشاره به نامگذاری بزرگترین مجتمع فرهنگی و ورزشی و هنری با عنوان شهدای طوفان الاقصی در نایسر کردستان، عنوان کرد: مجموعه ملی بازآفرینی ایران، به جهت نشان دادن ارادت و همبستگی خود با موضوع غزه و فلسطین در سفر دوم آقای رییس جمهور به استان کردستان در محله حاشیه نشین نایسر بزرگترین مجتمع فرهنگی، ورزشی و هنری آنجا را با نام طوفان الاقصی نامگذاری کرد.

وی افزود: اعضای محترم شورای اسلامی به عنوان سفیرانی هستند که از طرفی نگاه ها و حمایت های دولت و شهرداری ها را به مردم منتقل و از طرف دیگر حقوق مردم را مطالبه می کنند. بسیاری از حمایت ها و حقوقی که برای مردم دیده شده شاید کمتر به مردم رسیده وآگاه نیستند؛ این موضوع نیازمند جهاد تبیین است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سیاست ها و برنامه های دولت سیزدهم اظهار کرد: در دولت مردمی سیزدهم با شناخت دقیقی از میدان بازآفرینی که در طول سالها به دست آورده شده بود راهبردهای متفاوتی نسبت به دولت های گذشته ایجاد کرد. اولین راهبرد و نگاه کلیدی دولت سیزدهم حفظ جان انسان هاست که از اینجا ما به مسکن می رسیم. شاید ما تا پیش از این خیلی به کالبد توجه کرده ایم، اما آنچه اصل، اساس و اولویت اصلی بوده و در معرض خطر می باشد جان انسان ها است؛ خانه های ناپایداری که با کوچکترین زلزله آوار می شوند.

راهبرد اصلی ما شتاب دادن به نوسازی مسکن است

آیینی ادامه داد: بر اساس آمار سال 1395 قریب به 2 میلیون و 700 هزار بنای ناپایدار در سکونتگاه ها و در محدوده های بازآفرینی که بالغ بر حدود 167 هزار هکتار است وجود دارد. قریب به 10 میلیون نفر در این مکان ها زندگی می کنند. اگر ما به این موضوع توجه نکنیم، بم دوم تکرار خواهد شد. لذا راهبرد اصلی ما شتاب بخشی به نوسازی مسکن برای حفظ جان انسان ها شد.

وی با اشاره به خدمت خود در دوره های گذشته به عناوین مختلف، تصریح کرد: به جز دوره سال های 88 تا 92 ما کمترین توجه به نوسازی مسکن را داشته ایم. بنابراین راهبرد اصلی ما شتاب دادن به نوسازی مسکن است. راهبرد دوم ما با توجه به موازین سند ملی بازآفرینی شهری و سند ساماندهی و توانمندسازی سکونتگاه های شهری است. همچنین محور دوم ما این است که خدمات و سرانه های آموزشی، بهداشتی، درمانی، انتظامی، ورزشی و معابر شهری به متوسط سرانه محلات برخوردار شهر برسد. این زمینه ساز ارتقای مرغوبیت برای نوسازی مسکن خواهد شد؛ درواقع با این وجود نوسازی مسکن توجیه لازم را برای بخش خصوصی، غیردولتی و تعاونی ها فراهم خواهد کرد.

تحقق 55 درصدی برنامه بازآفرینی در نهضت ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در بخش نوسازی مسکن آنچه تاکنون در طول این دوسال اتفاق افتاده، بیش از 161 هزار واحد پروانه نوسازی مسکن در محدوده های بافت های فرسوده داده شده است. در طول این دوسال تاکنون بیش از 51 هزار واحد به بهره برداری رسیده است. بازآفرینی می تواند یک ظرفیت بالا برای تولید مسکن فراهم کند و به کمک نهضت ملی مسکن بیاید. قریب به 55 درصد تحقق برنامه بازآفرینی در نهضت ملی داریم. استان خراسان رضوی رتبه دوم را پس از تهران دارد و در طول این دوسال بیش از 23 هزار واحد به بهره برداری رسانده است.

آیینی با بیان اینکه استان تهران با 42 هزار و 300 واحد رتبه اول را در تولید مسکن در بافت فرسوده دارد، اضافه کرد: این عدد قابل توجه است. اگر همه استان ها و شهرها حرکت داشته باشند می توانند سهم بالایی را در تولید مسکن داشته باشند.

وی با اشاره به نقش بسته های تشویقی برای نوسازی مسکن، گفت: به طور میانگین 85 درصد تخفیف پروانه داده می شود. همچنین تسهیلات ارزان برای بافت فرسوده فراهم شده است و پنج نوع تسهیلات برای بافت فرسوده پرداخت می شود.

تسهیلات مسکن شهری باید ارزان تر شود

مدیر عامل شرکت ملی بازآفرینی ایران، با بیان حمایت ویژه دولت در نوسازی تسهیلات مسکن روستایی، تشریح کرد: بر این اساس سقف تسهیلات مسکن روستایی با نرخ 5 درصد از 200 میلیون به 350 میلیون سید. باید همین مدل را و با همین مفهوم به سمت مسکن شهری ببریم. باید تسهیلات مسکن شهری ارزان تر شود.

پیش بینی رشد ویژه صدور پروانه ها در خراسان طی ماه آینده

آیینی با تاکید بر اهمیت بسته اصلی تشویقی شهرسازان، یادآورشد: اعضای شورای شهر و شهرداری نقش کلیدی در این زمینه دارند. تغییرات رتبه های شهرهای مختلف به این دلیل است که شهرداری های شهرهای برتر سریعا توجه کرده اند و بسته تشویقی خاص خود را علاوه بر بسته های ابلاغ شده دریافت کرده اند. براساس بسته های تشویقی، شهرداری ها متناسب با شرایط شهر خود بسته تشویقی خاص خود را دریافت می کنند. برآورد من این است در ماه آینده به ویژه در استان خراسان رشد ویژه ای در صدور پروانه ها خواهیم داشت.

وی افزود: در هر شهری بسته تشویقی اجرا کرد ما نه تنها شاهد رشد هستیم بلکه شاهد جهش هستیم . چون در این بسته ها شرایط بومی شهرها لحاظ می شود، آسیب های کمتری خواهد داشت.

مدیر عامل شرکت ملی بازآفرینی ایران، با بیان اینکه راهبرد بعدی ما توسعه برنامه جامع اقدام مشترک است، تصریح کرد: مجموعه نیازها در حوزه مسکن بدون حضور دستگاه های ذی ربط انجام شدنی نیست.

آیینی با یادآوری اهمیت برنامه تحول حاشیه شهر مشهد، خاطرنشان کرد: این برنامه، برنامه جامعی است که تدوین شده و در حال اجراست و می تواند الگوی خوبی برای سایر شهرها باشد.

وی با اشاره به اینکه راهبرد دیگر ما اتمام پروژه های نیمه تمام است، عنوان کرد: ما در طول دوسال گذشته نزدیک به 1000 پروژه را به بهره برداری رساندیم و تعداد 300 پروژه در دست احداث داریم و تا پایان سال مالی به اتمام خواهد رسید.

معاون وزیر راه وشهرسازی با تاکید بر نقش مهم مردم در پیشبرد برنامه ها، تشریح کرد: آنچه که می تواند به عنوان موتور محرک این کار باشد و کار را شتاب دهد، راهبرد مردمی سازی است . این مردمی سازی جز با حضور مردم شکل نمی گیرد. در شهر مشهد عملکرد بسیار خوبی از مجموعه ساختارهای مردمی وجود دارد.

بهترین شرایط حمایتی از نوسازی بافت فرسوده و حاشیه نشینی در دولت سیزدهم فراهم شد

آیینی اضافه کرد: بهترین شرایط حمایتی از نوسازی بافت فرسوده و حاشیه نشینی در دولت سیزدهم فراهم شد. در کنار راهبردها ظرفیت های خوبی هم در قانون فراهم شده که مهمترین آن استفاده از ظرفیت بند ب قانون برنامه و بودجه امسال است. به استناد این بند متناسب با جمعیت ساکن در سکونتگاه های غیر رسمی نسبت به جمعیت شهر از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده، برای محرومیت زدایی از این محلات باید استفاده شود.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت بند میم تبصره یازده اظهار کرد: کسانی که در سکونتگاه های غیررسمی و حاشیه ای زمینشان متعلق به دولت است، برای گرفتن سند اقدام کنند. ما معتقد هستیم تا افراد سند نداشته باشند نمی توانند بسیاری از اقدامات از جمله دریافت پروانه، مجوز و وام بانکی برای نوسازی را بگیرند. لذا باید این جریان را توسعه داد.

مدیر عامل شرکت ملی بازآفرینی ایران، با اشاره به ظرفیت بند ث تبصره یازده، بیان کرد: در محلاتی که تراکم بالا و نفوذ ناپذیری بالایی داریم این فضا فراهم شده که صاحبان املاک فرسوده واحدهای فرسوده خود را با مسکن های نوساز موجود تعویض کنند و 40 درصد تخفیف بگیرند. در این زمینه نیز استان خراسان رضوی پیشتاز است.

آیینی در پایان خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه بر نوسازی مسکن تاکید داریم اما در عین حال نمی خواهیم از جنبه های کیفی نوسازی مسکن غافل شویم. ما آثار منفی تک سازی ها ودرجا سازی ها را داریم. در همین خصوص نیز تاکید بر محله سازی است. نگاه اینگونه نیست که صرفا مسکن بسازیم. نگاه این است که در کنار مسکن خدمات مورد نیاز آن نیز دیده شود.

تسهیلات مسکن شهری باید ارزان تر شود / اولین راهبرد دولت حفظ جان انسان هاست

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات