بانک ها یک ابر مانع در حوزه ساخت و ساز طرح نهضت ملی مسکن هستند

کارشناس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: نهادهای وابسته به دولت به ویژه بانک ها پیشتاز احتکار هستند و حجم زیادی از پول هایی که باید در زمینه تولید به مصرف برسد توسط این نهادها احتکار می شود.

زمان مطالعه 3 دقیقه

بانک ها یک ابر مانع در حوزه ساخت و ساز طرح نهضت ملی مسکن هستند

حمیدرضا آرامی کارشناس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به چشم انداز مثبت ساخت و ساز مسکن در دولت سیزدهم، گفت: نسبت به وعده رئیس جمهور در آغاز سکان داری دولت سیزدهم خوش بین هستیم و انتظار می رود این وعده در پایان 4 سال ابتدایی دولت سیزدهم موفقیت آمیز باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: رمز موفقیت تحقق این وعده واگذاری زمین به خود مردم است به معنای اینکه تصدی گری دولت در این موضوع کاهش پیدا کند و حضور مردم در این طرح عظیم ملی پررنگ شود؛ البته این امر با اجتناب مسئولین از انبوه سازی و توسعه عمودی شهرها محقق خواهد شد. گفتنی است استثناء هایی هم در کشور وجود دارد که امکان توسعه عمودی نیست اما تعمیم این موارد به کل کشور غیر منطقی است.

وی با اشاره به بحران فعلی ساخت و ساز ساختمان در کشور، گفت: بیش از نیمی از هزینه های مسکن هزینه زمین است و با توجه به ظرفیت قابل توجه کشور لازم است دولت با اولویت اقشار ضعیف و زوج های جوان زمین به نرخ صفر واگذار کند. البته دولت می تواند هزینه آماده سازی و زیرساخت را توسط خود مردم تأمین کند. این موضوع با اصل 31 قانون اساسی و فرمان امام ذیل تأسیس حساب 100 در مورد مسکن سنخیت دارد.

آرامی در ادامه اشاره کرد: در رژیم منفور پهلوی مسئله مسکن یکی از مصیبت بارترین مشکلات اجتماعی مردم ما بود. بسیاری از مردم در اسارت تهیه یک قطعه زمین و داشتن یک لانه بودند، و چه بسا تمام عمرشان را زیر بار بانک ها و سودجویان و غارتگران به سر می بردند تا بتوانند پناهگاهی را برای خود و فرزندانشان دست و پا کنند. قشر عظیمی از مستضعفان جامعه هم به کلی از داشتن خانه محروم بودند و در زوایای بیغوله ها و اتاقک های تنگ و تاریک و خرابه ها به سر می بردند؛ و چه بسا قسمت مهمی از درآمد ناچیزشان را بایستی برای اجاره آن بپردازند؛ و این میراث شوم برای ملت ما باقی مانده و اکنون جامعه ما با چنین مصیبتی دست به گریبان است. نظام اسلام چنین ظلم و تبعیضی را تحمل نخواهد کرد؛ و این از حداقل [حقوق] هر فرد است که باید مسکن داشته باشد.

وی با تاکید بر سخن رهبر انقلابی گفت: مشکل زمین باید حل شود و همه بندگان محروم خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند. همه محرومان باید خانه داشته باشند. هیچ کسی در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد. بر دولت اسلامی است که برای این مسئله مهم چاره ای بیندیشد و بر همه مردم است که در این مورد همکاری کنند.

آرامی تأکید کرد: امروز شاهد این هستیم که مستغلات به یک کالای سرمایه ای در کشور تبدیل شده و احتکار و انجماد در مسکن افزایش پیدا کرده است. برخی نهادهای وابسته به دولت به ویژه بانک ها پیشتاز این احتکار هستند و حجم زیادی از پول ها و هزینه های که باید در زمینه های مولدسازی و تولید به مصرف می رسید در حال حاضر در زمینه مسکن های خالی احتکار شده که به دلیل انتظار تورمی و گران تر شدن نه به فروش می رسد و نه به اجاره داده می شود.

این مقام مسئول گفت: سه رکن اصلی تورم در کشور سه عنصر «کالا»، «خدمات» و «مسکن» است. نقش زمین در این سه عامل نقش اساسی دارد. چنانچه ذکر شد بیش از نیمی از هزینه مسکن قیمت زمین است و بی تردید سهم قابل توجهی از هزینه تولید کالاها و ارائه خدمات در کشور نیز سهم قیمت زمین است. لذا احتکار و گرانی زمین منشأ تورم خواهد بود.

وی در پایان اشاره کرد: در قانون جوانی جمعیت و واگذاری زمین به فرزند سومی ها یک مصداق خوب از عرضه زمین به قیمت صفر به مردم توسط دولت است که به همت مجلس و دولت انقلابی محقق شد. امیدواریم به زودی قانون واگذاری زمین به زوج های جوان نیز با هدف تسهیل ازدواج و ازدیاد نسل در مجلس تصویب شود.

بانک ها یک ابر مانع در حوزه ساخت و ساز طرح نهضت ملی مسکن هستند

دیدگاه ها 1 نظر

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
  2. کاربر ناشناس

    این آقای آرامی که خودش هم خوب میدونه که زمان حکومت پهلوی مردم با حقوق چند ماه کارشون میتونستند خانه بخرند. و جالبه که بر اساس خبرهای خود همین دوستان که چند ماه پیش اعلام کردند برای خرید خانه در ایران باید بیش از 100 سال در انتظار بود. حالا اینکه ایشون میگن که پهلوی منفور بوده جالبه... چون عین مثال دیگ به دیگ میگه روت سیاهه میمونه.

برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات