بی اثر بودن وام ودیعه بر بازاراجاره به اجاره بها / اجرای طرح شکست خورده

مجلس شورای اسلامی اخیرا با افزایش وام ودیعه مسکن موافقت کرد؛ به این ترتیب سقف وام ودیعه مسکن در شهر تهران به 200 میلیون تومان رسید.

زمان مطالعه 3 دقیقه

بی اثر بودن وام ودیعه بر بازاراجاره به اجاره بها / اجرای طرح شکست خورده

همین چند روز قبل بود که سرپرست دفتر اقتصاد مسکن از محدودیت منابع بانک ها برای تأمین مالی وام ودیعه مسکن خبرداده بود؛ اما اکنون نمایندگان مجلس با افزایش مبلغ وام ودیعه مسکن موافقت کرده اند.

بر این اساس بانک مرکزی موظف شده است در صورت تصویب شورای عالی مسکن، از طریق بانک های عامل پرداخت وام ودیعه مسکن مستأجران 1402 با تعیین وزارت راه و شهرسازی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را آغاز کند. سقف جدید تسهیلات ودیعه مسکن طبق این مصوبه در تهران 200، مراکز استان ها 150 و سایر شهرها 100 میلیون تومان خواهد بود.

از سوی دیگر امروز نماینده مردم تبریز در مجلس پیشنهاد اعطای وام ودیعه مسکن تا سقف 40 میلیون تومان را برای روستاییان داد که با موافقت دولت و مخالفت کمیسیون عمران مجلس روبرو بود اما در نهایت به تصویب نمایندگان رسید.

کمبود منابع مالی بانک ها

اخیراً سرپرست دفتر اقتصاد مسکن در خصوص افزایش مبلغ وام ودیعه مسکن مستأجران بیان کرده بود که به دلیل محدودیت فعلی منابع بانک ها، در حال حاضر برنامه ای برای افزایش وام ودیعه مستأجران 1402 وجود ندارد.

تا کنون نیز با وجود تصویب این طرح هیچ منبع مشخصی برای تأمین مالی آن اعلام نشده است و به نظر می آید افزایش مبلغ وام ممکن است در مراحل بعدی با مانع جدی کمبود اعتبار مواجه شود.

وام ودیعه بی تأثیر است

علیرضا مهدی زاده، کارشناس مسکن درخصوص تأثیر افزایش وام ودیعه بر بازار اجاره بها گفت: این افزایش وام ودیعه باعث نمی شود قدرت خرید مردم افزایش پیدا کند و بازار مسکن نیز از ساخص های خاص پیروی می کند و در بلند مدت از افزایش 20 درصدی به 40 درصدی رسیده است از سوی دیگر کسی که ملکی را خریداری کرده تا هزینه استهلاک ساختمان درنیاید که اجاره نمی دهد.

وی در ادامه افزود: اجاره بهای پایین برای صاحبخانه ارزشی دارد بنابراین ملک در بازار عرضه نمی شود و این با افزایش رو به رو است با افزایش وام ودیعه هیچ اتفاقی در بازار اجاره بها رخ نخواهد داد.

این کارشناس مسکن در پایان راهکار به تعادل رسیدن بازار مسکن را اینگونه بیان کرد: گسترش افقی و ساخت خانه های یک و دو طبقه می تواند باعث شود قیمت خانه کاهش پیدا کند و این عرضه است که باعث به تعادل رسیدن است و در غیر این صورت بازار را غیر شفاف می کندو قراردادهای زیر زمینی را نیز افزایش می دهد تنها راهکار شفافیت در بازار مسکن نیاز به ساخت و ساز افقی است.

افزایش تورم در بازار اجاره بها

فرشید ایلاتی، کارشناس بازار مسکن درخصوص تأثیر افزایش وام ودیعه بر بازار اجاره بها به مهر گفت: وام ودیعه چند سالی است که به مستأجران داده می شود اما یک سیاست ناکارآمدی است که هر ساله دولت آن را تکرار می کند چرا ایم افزایش وام ودیعه باعث انتظارات تورمی است، این وام ودیعه عملکرد معکوس بر بازار اجاره بها دارد.

وی در ادامه افزود: این منابع 40 هزار میلیارد تومانی وام ودیعه را می توان بر ساخت و ساز گذاشته شود و این پول می تواند روند ساخت و ساز را افزای دهد و این افزایش ساخت و ساز است که می تواند بازار اجاره بها را به تعادل برساند.

این کارشناس مسکن در پایان بیان کرد: وام ودیعه از سوی دیگر معلوم نیست به چه کسانی تعلق می گیرد و زیر ساخت های اطلاعاتی دقیقی هم در این خصوص وجود ندارد و این تکرار یک طرح شکست خورده است.

به گزارش خبرنگار مهر، چندی قبل نمایندگان مجلس اعلام کردند که وام ودیعه به 200 میلیون تومان رسیده است وامی که به دست مستأجران واقعی شاید هیچگاه نرسد و مشکل اصلی افزایش وام ودیعه این است که بازار اجاره بها را به جای تعادل برهم می زند و افزایش اجاره بها را به همراه دارد.

بی اثر بودن وام ودیعه بر بازاراجاره به اجاره بها / اجرای طرح شکست خورده

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات