ثبت 1200 قراداد اجاره در سامانه معاملات املاک / سقف وام ساخت مسکن در همه شهرها به 550 میلیون تومان رسید

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی گفت: قرارداد در سامانه معاملات املاک با امضای موجر، مستاجر و حداقل دو شاهد منعقد می شود و کد رهگیری به صورت رایگان برای طرفین قرارداد صادر خواهد شد.

زمان مطالعه 4 دقیقه

ثبت 1200 قراداد اجاره در سامانه معاملات املاک / سقف وام ساخت مسکن در همه شهرها به 550 میلیون تومان رسید

مراسم آغاز به کار رسمی سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور صبح امروز با حضور معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی انجام شد. در ابتدای این مراسم، هادی عباسی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به اهمیت ساماندهی اجاره مسکن اظهار داشت: اصولا در روابط اجتماعی و اقتصادی قرارداد از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و همه روابط در سطوح مختلف نوعی قرارداد به حساب می آید.

وی افزود: دنیا به سمت هوشمندسازی قرارداد و بسترسازی قراردادها حرکت کرده است و در بستر قراردادهای هوشمند فرصت تبادل قرارداد بین دو نفر را فراهم می کند.

این مقام مسئول گفت: سامانه املاک و مستغلات یک بستر هوشمند قرارداد است و امکان تبادل قرارداد یک به یک را فراهم می کند که برای اولین بار در کشور راه اندازی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در بیان فرآیند ثبت قرارداد اجاره مسکن خاطرنشان کرد: قرارداد در این سامانه با امضای موجر، مستاجر و حداقل دو شاهد منعقد می شود و کد رهگیری به صورت رایگان برای طرفین قرارداد صادر خواهد شد.

عباسی گفت: این قرارداد اجاره با تایید طرفین قابل استناد است و تاکنون بیش از 1200 قرارداد اجاره در این سامانه به ثبت رسیده است و این فرآیند به صورت 24 ساعته فعال هستند.

وی ادامه داد: مشاورین املاک خدمات مختلفی ارائه می دهند و هیچگاه هدف وزارت راه و شهرسازی حذف این صنف نیست بلکه می خواهیم مشاوران خدمات حرفه ای و پیشرفته ارائه دهند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی گفت: قراردادهای اجاره ثبت شده در سامانه املاک مشابه سایر قراردادها ضمانت اجرایی دارد.

عباسی تاکید کرد: در این سامانه زمانی که موجران قرارداد می بندند از مالیات بر خانه های خالی هم معاف می شوند.

وی تاکید کرد: این سامانه دعاوی قضایی را کاهش خواهد داد و شاهد کاهش پرونده ها خواهیم بود و قراردادهای اجاره قوانین خاص خودش را دارد و به سوی معافیت مالیاتی قراردادهای اجاره می رویم، بیشترین خطر مالیاتی موجران مالیات بر خانه های خالی است و این سامانه این مسئله را رفع کرده است.

عباسی گفت: وزارت راه و شهرسازی مخالف مالیات بر اجاره است و این مسئله را در مجلس شورای اسلامی پیگیری می کند. همچنین در شرایط فعلی ثبت قرارداد اجاره مسکن در سامانه املاک و مستغلات اجباری نیست.

عباسی گفت: در بازه زمان اجرای آزمایشی هیچگونه گزارشی دال بر کلاه برداری وجود نداشته و ضمانت این مسئله ارسال پیامک به سیمکارت به نام کد ملی موجر، مستاجر و مشاورین املاک است.

عباسی تاکید کرد: برآورد ما این است که در کشور 6 میلیون خانواده مستاجر وجود دارد که معادل 20 میلیون نفر است. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به طرح جوانی جمعیت گفت: بر اساس این قانون کسانی که فرزند سوم به بعد دارند مشمول دریافت 200 متر زمین رایگان می شوند که هزینه آماده سازی را دریافت کنند.

وی افزود: سامانه ای در وزارت راه و شهرسازی راه افتاده و تاکنون 80 هزار متقاضی در آن ثبت نام کردند. در شهرهایی که زمین وجود دارد، این زمین در اختیار قرار گرفته و در شهرهایی که زمین نیست استان ها مکلف به تامین زمین هستند.

وی افزود: اقدام وزارت راه و شهرسازی فراتر از تکلیف قانونی است و تاکنون 3000 متقاضی در این طرح زمین گرفتند. عباسی گفت: این امکان ارتباطی با فرم جیم ندارد و قانون صراحتا این متقاضیان را معاف کرده است.

عباسی گفت: پس از تسویه بدهی برای هزینه آماده سازی زمین این زمین ها قابل خرید و فروش است. هزینه آماده سازی زمین بین 50 تا 200 میلیون تومان متفاوت خواهد بود.

عباسی گفت: ما مسکن مهر تمام شده فاقد متقاضی نداریم، 165 هزار و 20 هزار مسکن مهر در سایر بانک ها وجود دارد که برای هرکدام پیگیری می کنیم که تکمیل شود و به صورت هفتگی پیگیری می کنیم تا اتمام شود.

عباسی گفت: وزارت اقتصاد کمکی به ما کرد و افزایش سرمایه بانک مسکن را انجام داد اما از محل تهاتر با نفت تاکنون هیچ رقمی جذب نهصت ملی مسکن نشده است.

وی با اشاره به متوسط قیمت مسکن در تهران گفت: متولی انتشار آمار بر اساس برنامه ششم مرکز آمار است.

در ادامه این نشست، ابوالفصل نوروزی، سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر نمی توان گفت آمار چه نهادی مبنا است و برای تعیین و تکلیف این مسئله پیگیر هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: شورای عالی مسکن سقف تسهیلات را به 550 میلیون تومان در تمام شهرها افزایش داد و این سقف در شورای پول و اعتبار تصویب و به بانک ها ابلاغ شد.

وی افزود: برای دهک های یک تا چهار عموما مشکل آورده اولیه برای مردم وجود داشت و قرار شد، برای دهک 1 و 2 ، 400 میلیون وام 15 ساله 2 درصد و دهک 3 و 4، 300 میلیون تسهیلات 15 ساله 2 درصد علاوه برای وام با سقف 550 میلیون وجود دارد. عباسی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس گفت: کسانی که در بافت فرسوده می توانند با زمین یا خانه در خارج بافت با 40 درصد تخفیف معاوضه کنند.

وی ادامه داد: ما 150 هزار واحد مسکونی زمین رایگان به صورت اجاره 99 ساله در اختیار قرار گرفت، 550 هزار واحد زمین در اختیار انبوه سازان، در بافت های شهری 100 هزار واحد، 100 هزار واحد خودمالکی، 220 هزار مسکن روستایی، سیستم بانکی هم حرکت خوبی آغاز کره است.در مجموع 1 میلیون 235 هزار واحد نهصت ملی مسکن در حال ساخت است.

ثبت 1200 قراداد اجاره در سامانه معاملات املاک / سقف وام ساخت مسکن در همه شهرها به 550 میلیون تومان رسید

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات