سند ملی سکونتگاهای غیررسمی تصویب شد / ضوابط ساخت مسکن در استطاعت تدوین می شود

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: سند ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی به عنوان مرجع سیاست گذاری های بخشی و فضایی و تسریع کننده اجرای برنامه جامع اقدام مشترک طرح های بازآفرینی شهری و کاهش بدمسکنی به تصویب هیات وزیران رسید.

زمان مطالعه 3 دقیقه

سند ملی سکونتگاهای غیررسمی تصویب شد / ضوابط ساخت مسکن در استطاعت تدوین می شود

محمد آیینی اظهار کرد: سند ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی توسط شرکت بازآفرینی شهری ایران با همکاری جهاد دانشگاهی و تمامی دستگاه های مرتبط از جمله سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور تنظیم شده که نهم فروردین 1402 در هیات دولت به تصویب رسید. این سند در واقع نسخه به روز شده سند ملی توانمندسازی مصوب 1382 است تا مرجع تعاریف مشترک برای اجرای سیاست ها و برنامه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در حوزه بازآفرینی سکونتگاه های عیررسمی باشد.

وی افزود: از جمله دیدگاه های نوینی که در سند جدید توانمندسازی سکونتگاه ها دیده شده شهرسازی در استطاعت، مسکن در استطاعت و مسکن تدریجی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که هدف اصلی از تنظیم این سند ایجاد هم افزایی به منظور بهبود کیفیت حاشیه نشینی و سکونتگاه های غیررسمی است گفت: شهرسازی در استطاعت، دسترسی گروه های کم درآمد شهری به مسکن و محیط شهری محسوب می شود. مسکن در استطاعت نیز به گونه هایی از مسکن مناسب گفته می شود که دهک های متوسط و پایین جامعه توانایی پرداخت هزینه های آن را دارند.

به گفته آیینی، مسکن تدریجی هم یکی از شیوه های تامین مسکن استطاعت پذیر است که بر اساس فرآیندی برنامه ریزی شده و با مشارکت اجتماع محلی، مسکن حداقلی شکل گرفته یا به صورت تدریجی و یکپارچه با محیط پیرامون توسعه می یابد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد: ما با 1153 محله بالغ بر 59هزار هکتار سکونتگاه های غیررسمی مواجهیم که باید از خدمات شهری متناسب استفاده کنند و حقوق آنها به رسمیت شناخته شود. متاسفانه در سال های گذشته آن چنان که باید به این حقوق توجه نشده و به همین دلیل در مواردی با تشدید پدیده هایی مثل گسترش فقر، ایجاد کلونی محرومیت و رانده شدن اقشار محروم از زیست شهری مواجه شدیم.

وی از جمله دلایل گسترش سکونتگاه های غیررسمی را پیوند ضعیف سیاست ها و برنامه ها دانست و گفت: مطالعات، برنامه ریزی توسعه و آمایش، سیاست گذاری اجتماعی، مفاهیم تله توسعه و مقولاتی چون نهادسازی از مواردی است که در سند جدید توانمندسازی دیده شده است.

آیینی در پاسخ به این سوال که آیا سند توانمندسازی سکونتگاه های غیررسمی، ساختارهای موجود را تحت تاثیر قرار نمی دهد گفت: این سند، ستادهای بازآفرینی موجود را در سطوح ملی و استانی و شهرستانی به رسمیت می شناسد ولی می گوید کارگروه های تخصصی ملی و استانی متناسب با این سند تقویت شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: در ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار قریب به 30 دستگاه حضور دارند که ریاست آن بر عهده رییس جمهور است. هدف ما از تنظیم سند این است که دستگاه های مختلف مثل وزارت کشور، ادارات کل راه و شهرسازی و شهرداری ها ساختارهای خود را در جهت بازآفرینی تقویت کنند. در واقع قصد داریم ظرفیت های موجود را حفظ کنیم، موانع را برداریم و هم افزایی به وجود آوریم.

وی با بیان این که سند توانمندسازی سکونتگاه ها بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب و سیاست های اقتصاد مقاومتی تنظیم شده است گفت: از جمله اهداف این سند می توان به پیش نگری و پیشگیری از شکل گیری و گسترش سکونتگاه های غیررسمی، کاهش فقر و محرومیت، بهبود شرایط زندگی، گسترش قابلیت ها و دارایی های ساکنان این سکونتگاه ها اشاره کرد.

آیینی تاکید کرد: سند توانمندسازی حاوی نکات مهمی است که به محض ابلاغ، جزئیات آن را منتشر می کنیم.

سند ملی سکونتگاهای غیررسمی تصویب شد / ضوابط ساخت مسکن در استطاعت تدوین می شود

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات