پالس غلط اعلام متوسط قیمت مسکن تهران / لزوم تجدیدنظر در انتشار گزارش ماهانه آمار مسکن

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر ضرورت اعلام متوسط قیمت مسکن در کل کشور، گفت: اعلام متوسط قیمت مسکن تهران تبعات سنگینی را برای کشور به دنبال دارد.

زمان مطالعه 2 دقیقه

پالس غلط اعلام متوسط قیمت مسکن تهران / لزوم تجدیدنظر در انتشار گزارش ماهانه آمار مسکن

فرشید ایلاتی اظهار کرد: در بازار مسکن چنانچه آمار دسترسی در حوزه خرید و فروش، مالکیت ها و نحوه توزیع آن داشته باشیم به سیاستگذار کمک می کند تا سیاست های درستی را در این بخش اجرا کند.

وی ادامه داد: سیاست گذار بر این اساس می تواند متناسب با نیازهای بازار اهداف و برنامه ها را تنظیم کند. اما اگر دقت کافی نشود و آمار به درستی و به صورت جامع تهیه نشود باعث انحراف در برنامه ها خواهد شد. به عنوان مثال گفته می شود بانک مرکزی و مرکز آمار ایران برای محاسبه سبد تورمی خانوار باید آمارگیری ماهانه انجام دهند.

وی با تاکید بر این که این حرف درستی است، افزود: برای آن که بتوانیم فرآیند و انعکاس اقتصاد را رصد کنیم لازم است سبد هزینه های خانوار کنترل و احصا و در این سبد هزینه خانوار در بخش مسکن به صورت میانگین کشوری حساب شود.

کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که هزینه خوراک تا حد زیادی برای کل کشور یکسان است، تاکید کرد: در بخش مسکن قیمت ها متفاوت است؛ به عنوان مثال در شهر تهران قیمت مسکن (هر مترمربع) از 30 میلیون تا 250 و 300 میلیون تومانی را داریم. این تفاوت خیلی زیادی است و نمی توانیم مثلاً فقط در فرشته قیمت مسکن را اعلام کنیم.

ایلاتی اضافه کرد: بنابراین باید در بحث قیمت مسکن به صورت کشوری اطلاع رسانی کنیم و در بحث محاسبه هزینه خانوار متوسط کشوری قیمت مسکن را ملاک محاسبات در نظر بگیریم. این کار به سیاست گذاران برای برنامه ریزی کمک زیادی می کند.

وی یادآور شد: این که بگوییم آمار معاملات دسترسی نداریم و فقط برای برای تهران اعلام قیمت کنیم برای کشور تبعات سنگینی به دنبال دارد. تغییرات قیمت مسکن تهران با تاخیر زمانی به کلانشهرها، شهرهای کوچک و حتی روستاها تسری پیدا می کند.

وی با اشاره به این که همواره اعلام می شود کشور منابع ارزی در دسترس مناسبی دارد، بیان کرد: این در حالی است که به دلیل جوسازی فضای مجازی و دامن زدن به تورم انتظاری، شاهد نوسانات نرخ ارز در بازار هستیم.

کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: دیگر نباید دستگاه های رسمی کشور این اتفاق بیفتد که به فضای نااطمینانی دامن بزنیم و فضایی را ایجاد کنیم تا سرمایه ها به سمت تهران بیاید.

ایلاتی با اشاره به لزوم تجدیدنظر در انتشار گزارش ماهانه متوسط قیمت مسکن در تهران، گفت: باید متوسط قیمت کل کشور اعلام شود تا با محاسبه هزینه مسکن تمام شهروندان در تورم عمومی به درستی درباره آن برنامه ریزی کنیم.

پالس غلط اعلام متوسط قیمت مسکن تهران / لزوم تجدیدنظر در انتشار گزارش ماهانه آمار مسکن

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات