توزیع رانت جدید در بازار مسکن / مصالح ساختمانی ارزان به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

زمان مطالعه 2 دقیقه

توزیع رانت جدید در بازار مسکن / مصالح ساختمانی ارزان به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، طرح ساخت 400 هزار واحد در قالب مسکن ملی از شهریور ماه گذشته کلید خورده و حدود شش ماه است مدیران در وزارتخانه راه‌وشهرسازی وعده افتتاح اولین پروژه‌های آن را می‌دهند. وعده‌ای که هنوز عملی نشده است. البته در آخرین خبرها مهر ماه را برای افتتاح اولین واحد‌های این پروژه اعلام کرده‌اند. اما باید دید آیا این وعده عملی می‌شود یا خیر؟

همچنین طبق گفته وزیر راه‌وشهرسازی، از 400 هزار واحد این طرح پنج هزار واحد هم‌اکنون آماده تحویل است. به نظر می‌رسد این واحدهای آماه تحویل نیز تکمیل شده همان واحدهای نیمه‌کاره‌ای است که قرار بود در قالب این طرح به مردم تحویل داده شود.

اما جدیدترین اقدام در حوزه مسکن، خروج برخی از مصالح ساختمانی از بورس کالا و استفاده آن به قیمت ارزان‌تر از بازار در طرح مسکن ملی است.

محمد اسلامی، وزیر راه در این خصوص گفت: از رئیس جمهوری دستوری گرفتیم تا فولاد و مصالح ساختمانی و سایر مصالح، به ویژه برای آهن آلات و قیر را خارج از بورس برای پروژه‌های عمرانی و مسکن دریافت کنیم تا بتوانیم قیمت تمام شده را کنترل کنیم.

حالا سوالی که وجود دارد این است که آیا ارزان شدن مصالح ساختمانی در طرح مسکن ملی موجب ایجاد رانت نمی‌شود؟

سخنگوی کمیسیون اقتصادی و یک عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز، نتیجه این اقدام دولت را در ایجاد رانت عنوان کردند.

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: این کار دولت قطعا توزیع رانت است، اگر دولت می‌خواهد مصالح ارزان در اختیار طرح مسکن ملی قرار دهد باید آن را از بازار خریداری کند و مابه‌التفاوت آن را یارانه بدهد.

وی افزود: دولت باید این سیاست مداخله در بازار را رها کند که فقط برای رانت‌خواری خوب است، همچنین این موضوع باید در مجلس مطرح و روشن شود.

جعفر قادری، رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون برنامه‌وبودجه هم با طغیانی هم‌نظر است و به عقیده او این کالاها باید در بورس کالا موجود باشند.

وی عنوان کرد: اگر قرار است دولت کمکی کند باید در قالب یارانه تسهیلات یا یارانه خرید مصالح به‌ازای هر واحد به افرادی که مشمول این طرح می‌شوند پرداخت کند. خروج این کالاها از بورس می‌تواند زمینه را برای ایجاد رانت فراهم کند زیرا افرادی که این منابع را می‌گیرند معلوم نیست آن را در کجا استفاده می‌کنند.

به گفته قادری، دولت با یک نیت خیر زمینه را برای سوء‌استفاده افراد فراهم می‌کند.

در طرح مسکن ملی ابهاماتی درباره قیمت تمام شده هر واحد وجود دارد، با وجود شیب تند افزایش قیمت مسکن از یک سو و سرعت کند ساخت و تحویل واحد‌ها از سوی دیگر باید دید قیمت تمام شده هر واحد برای متقاضیان چقدر خواهد شد؟توزیع رانت جدید در بازار مسکن / مصالح ساختمانی ارزان به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات