این خانه های لرزان را دریابیم!

بررسی ها نشان می دهد نوسازی بافت های ناکارآمد دست کم با پنج چالش شامل عدم همکاری برخی بانک ها در پرداخت تسهیلات، طولانی بودن مدت زمان صدور پروانه، تجمیع پلاک ها، افزایش قیمت نهاده های ساختمانی و پایین بودن تمایل به سرمایه گذاری در این مناطق مواجه است.

زمان مطالعه 3 دقیقه

این خانه های لرزان را دریابیم!

از حدود یک سال قبل تلاش هایی برای کاهش زمان صدور پروانه برای پروژه های ساختمانی صورت گرفت. صحبت هایی نیز مبنی بر این که زمان صدور پروانه از حدود یک سال به یک ماه و حتی یک هفته کاهش پیدا کند. اوایل سال جاری شهردار تهران اعلام کرد که این زمان در پایتخت به دو ماه کاهش یافته است. با این حال بررسی ها نشان می دهد میانگین مدت صدور پروانه بین 6 تا 10 ماه است.

سکونت 37 درصد مردم تهران در 6 درصد پهنه پرخطر و فرسوده

طبق اعلام مسئولان فقط حدود 6 درصد مساحت شهر تهران در بافت فرسوده و پرخطر قرار دارد؛ در حالی که 37 درصد جمعیت پایتخت در این محدوده ها زندگی می کنند. انتظار می رود موانع نوسازی و بهسازی برطرف شود.

محمد آیینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفته است: برای ترغیب سازندگان لازم است متوسط صدور پروانه های ساختمانی در محدوده بافت های فرسوده از 6 ماه به یک ماه کاهش یابد.

به گفته آیینی تاکنون حدود دو میلیون و 700 هزار واحد بناهای ناپایدار و فاقد هرگونه سازه در کل کشور شناسایی شده که سهم استان ایلام 26 هزار بنای ناپایدار است. برای نوسازی و بهسازی باید از مشارکت خود مردم، سرمایه گذاران و خیران استفاده شود.

سازندگان عطای نوسازی را به لقایش می بخشند

سازندگان به دلیل مشقت های سرمایه گذاری در بافت های فرسوده، عطای این مناطق را به لقایش می بخشند. فرشید پورحاجت عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان در این خصوص می گوید: برای یک استعلام ساده در بافت های فرسوده بعضا یک سال از این اداره به آن اداره پاسکاری می شویم. شهرداری ها تحت عنوان مشرفیت یا مرغوبیت در بافت های شهری هزینه های سنگینی اخذ می کنند. وقتی انبوه سازان می خواهند گذری را در بافت باز کنند علاوه بر اینکه بخشی از ملکشان با عقب نشینی مواجه می شود باید هزینه مشرفیت را بپردارند که غالب بر جوایز تشویقی است. در واقع بیشتر شبیه سیاست های تنبیهی است تا تشویقی. تسهیلات یارانه ای نیز بعضا در سال های اخیر محقق نشده است.

بسته جدید نوسازی مسکن

اوایل آبان ماه امسال سیاست ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله ای در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری به تصویب رسید. تسهیل در تامین پارکینگ، تسهیل شرایط توده و نما، اعطای یک یا دو طبقه تشویقی و ایجاد کاربری انتفاعی در طبقه همکف به منظور حمایت از کسب و کارهای خانگی با تامین شرایطی از جمله این مشوق ها است که می تواند جذابیت سرمایه گذاری در بافت ها را بالا ببرد.

به دنبال تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن، وزارت راه و شهرسازی پرداخت تسهیلات نوسازی و بهسازی تا سقف 450 میلیون تومان در کلانشهرها و مراکز استانها و تا سقف 600 میلیون تومان در شهرهای دارای حرم مطهر را در دستور کار قرار داد. مبلغ 150 میلیون تومان از تسهیلات 450 میلیون تومانی بافت فرسوده با نرخ سود صفر درصد پرداخت می شود. افراد ساکن در محدوده های بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری می توانند از تمامی تسهیلات، حمایت ها و تخفیف های نهضت ملی بدون رعایت شرایط چهارگانه نهضت ملی استفاده کنند.

در این خصوص خلیل محبت خواه مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران - از شهرداران خواست تا با بسته چهارگانه تشویقی دولت در بازآفرینی بافت های فرسوده همراهی کنند. به گفته او تخفیف 100 درصدی شهرداری ها و صدور یک ماهه پروانه در این بسته تشویقی دیده شده اما پایان کار و دیگر خدمات هم باید خارج از نوبت انجام شود.

دولت سیزدهم نوسازی و بهسازی سالیانه 150 هزار واحد مسکونی واقع در مناطق هدف بازآفرینی شهری را در دستور کار قرار داده و اعلام کرده می خواهد نسبت به قبل کار 10 برابری انجام دهد. با این حال بررسی ها نشان می دهد نوسازی مناطق هدف بازآفرینی شهری شامل بافت های فرسوده، حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی دست کم با پنج چالش شامل عدم همکاری برخی بانک ها در پرداخت تسهیلات، طولانی بودن مدت زمان صدور پروانه، تجمیع پلاک ها، افزایش قیمت نهاده های ساختمانی و پایین بودن تمایل به سرمایه گذاری در این مناطق مواجه است.این خانه های لرزان را دریابیم!

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات