یک سال زمان را در بخش مسکن از دست دادیم

رییس انجمن انبوه سازن استان تهران گفت: در یک سال و سه ماه گذشته با نوعی از دست دادن زمان در طرح نهضت ملی مسکن مواجه شدیم؛ به پیشنهادات سازندگان نیز برای تامین منابع مالی این پروژه توجه نشد و ما نتوانستیم با مسئولان دور یک میز بنشینیم و صحبت کنیم.

زمان مطالعه 3 دقیقه

یک سال زمان را در بخش مسکن از دست دادیم

ایرج رهبر اظهار کرد: در هر وزارتخانه ای طبیعتا وقتی وزیری سر کار می آید از بدو ورود باید برنامه ی اجرایی طبق قوانین مصوب و تکلیفی که دولت بر عهده ی او گذاشته ارایه دهد. انتظار این است که از نظر کارشناسان نیز استفاده کند. اما متاسفانه در بیش از یک سال گذشته نه برنامه ی چندانی برای اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن در این وزارتخانه وجود داشت و نه از نظرات کارشناسی استفاده شد.

به صنعت ساختمان چین و ترکیه اعتقاد داشتند

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی مدت ها طول کشید تا برنامه بدهد. بعد از تصویب قانون جهش تولید وتامین مسکن در مرداد 1400 با هدف ساخت سالیانه یک میلیون مسکن، مدت ها طول کشید تا وزارت راه و شهرسازی تیم مدیریتی خود را بشناسد. مدتی که گذشت، گفتند سالیانه یک میلیون خانه را نمی توانیم بسازیم و در چهار سال چهار میلیون واحد می سازیم. بعد از حدود یک سال اعلام کردند به مردم زمین می دهیم تا خودشان خانه های یک طبقه بسازند. در حالی که زمین کافی برای این ایده ی جدید وجود ندارد.

رییس انجمن انبوه سازان استان تهران خاطرنشان کرد: وزیر راه و شهرسازی خیلی به استفاده از نیروهای خارجی در بخش مسکن اعتقاد داشت و می گفت باید از فعالان صنعت ساختمان در چین و ترکیه کمک بگیریم. در حالی که توان اجرایی در داخل کشور وجود دارد و فقط دولت باید از آنها حمایت و شرایط را تسهیل کند.

رهبر، مهم ترین پاشنه آشیل طرح نهضت ملی مسکن را نبود منابع مالی دانست و گفت: مشخص بود که نمی توان روی آورده متقاضیان حساب کرد. سیستم بانکی هم عملا منابع چندانی به این طرح اختصاص نداد. انبوه سازان در این شرایط اعلام کردند که حاضرند سرمایه و توان فنی خود را به اجرای پروژه نهضت ملی مسکن اختصاص دهند اما به پیشنهادات توجه نشد. این که در بدنه وزارتخانه مشاوره های اشتباه به مسئولان داده می شد یا مساله ی دیگری بود، ما اطلاع نداریم.

وی با اشاره به رشد قیمت نهاده های ساختمانی یادآور شد: طی حدود دو سال گذشته که طرح مسکن ملی شروع شده و بعد با نهضت ملی مسکن تلفیق شد به دلیل تعلل در اجرا، نهاده های ساختمانی دچار رشد قیمت شد. میلگرد از کیلویی 4000 تومان به 20 هزار تومان رسید و سیمان نیز که پاکتی 17 هزار تومان بود به بالای 50 هزار تومان و اخیرا به حدود 70 هزار تومان رسیده است.

رییس انجمن انبوه سازان استان تهران بیان کرد: قرار بود تعاملی با وزارت صمت صورت گیرد تا قیمت مصالح ساختمانی با یک ثبات نسبی معقول همراه باشد. موضوع کارت مصالح ساختمانی به سازندگان یا خرید مستقیم از کارخانجات مطرح شد که هیچ کدام شکل اجرایی به خود نگرفت. در عوض، مصالح وارد بورس شد. ماهیت بورس، سودآوری است و در این فرآیند مصالح ساختمانی با افزایش قیمت مواجه می شود.

به گفته رهبر، کارخانه های تولید نهاده های ساختمانی انرژی ارزان قیمت دریافت می کنند و به همین دلیل باید مصالح را با قیمت معقولی به بخش ساخت و ساز بدهند. این انرژی که آنها استفاده می کنند برای همه مردم است و باید به تامین مسکن اقشار نیازمند کمک کنند.

وی با بیان این که امیدواریم هرکس مسئولیت وزارت راه و شهرسازی را بر عهده می گیرد به رفع موانع تولید مسکن اهتمام بورزد تاکید کرد: ما نتوانستیم یک بار با مسئولان دور یک میز بنشینیم و درباره مشکلات صحبت کنیم. بیش از یک سال زمان را از دست دادیم. امیدواریم با آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی کارها روی غلتک بیفتد.

بنابراین گزارش، روز گذشته یکم آذرماه 1401 سید ابراهیم رییسی رئیس جمهوری با استعفای رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، به دلیل آن چه تشدید بیماری وزیر اعلام شده، موافقت کرد و شهریار افندی زاده به عنوان سرپرست وزارتخانه منصوب شد.یک سال زمان را در بخش مسکن از دست دادیم

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات