پرداخت وام ودیعه مسکن سرعت می‌گیرد

زمان مطالعه 3 دقیقه

پرداخت وام ودیعه مسکن سرعت می‌گیرد

به گزارش تجارت‌نیوز، شهرزاد دانشمندی درباره دلایل تاخیر در پرداخت وام ودیعه مسکن، اظهار داشت: سامانه قابل ثبت نام و اتصال به بانک‌ها حدود دو هفته است وصل شده؛ یعنی بانک‌های ما حدود دو هفته است که امکان اتصال به این سامانه را پیدا کرده اند. دوم اینکه راهکارهایی برای بازپرداخت اقساط دیده شده یکی اینکه سود تسهیلات گرفته شود و اصل در آخر دوره. اساسا چنین سیستمی در نرم افزار بانک‌ها تعریف نشده بود؛ بنابراین تا این نرم افزار تعریف و پیاده‌سازی شود در پذیرش متقاضیان تاخیر ایجاد شد.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی افزود: امروز آماری که گرفتیم از ۱۵ بانک ۱۳ بانک نرم‌افزار را در سیستم‌ها اعمال کردند و از حدود ۱۸ هزار نفر پذیرش شده حدود ۱۰ هزار و ۲۷۰ نفر تسهیلات دریافت کرده‌اند و چون مشکل نرم‌افزاری بانک‌ها حل شد، امید داریم از این به بعد پرداخت‌ها تسهیل شود.

دانشمندی در خصوص برخی مباحث درباره سخت‌گیری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن، اظهارداشت: به دلایل عنوان شده بانک‌ها تاکنون اصلا پذیرش نمی‌کردند و دوم اینکه بانک‌ها بر اساس مصوبات و دستورالعمل‌های مربوطه موظفند کلیه مدارک در سامانه ثبت شده را بررسی کنند و اگر خلاف است، عودت دهند.

عدم دریافت تسهیلات به خاطر مشکلات شخص است

وی افزود: متاسفانه مواردی دیده شده که ما از همکاران استعلام کردیم. اشخاصی به بانک‌ها در سامانه معرفی شدند که دارای تسهیلات جعاله یا مسکن هستند یعنی کسانی که خانه‌دار هستند و متعاقبا می‌خواهند دوباره وام ودیعه مسکن بگیرند. همچنین افرادی که فرم جیم آنها قرمز است و از تسهیلات مسکن دولتی استفاده کرده اند.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی تصریح کرد: سامانه‌ای داریم که با همکاران بانکی تبادل نظر می‌کنیم و آنلاین مشکلات را رفع می‌کنیم. کلا ۱۲۲ هزار نفر تاکنون به بانک‌ها معرفی شدند و بانک‌ها عملا پذیرش نکردند. ۱۷ هزار نفر تاکنون پذیرش شده اند و چون که بانک‌های بیشتری پذیرش را شروع کرده اند قطعا روند از این پس سریع‌تر خواهد بود ولی مشکلاتی که هست باعث عودت می‌شود و اخذ تسهیلات انجام نمی‌شود.

دانشمندی خاطرنشان کرد: عدم دریافت تسهیلات به خاطر مشکلات شخص است و به عنوان نمونه املاک تجاری معرفی کرده‌اند و مبلغ اجاره به مراتب کمتر از تسهیلات است یا تاریخ عقد قرارداد برای سال گذشته است و مصوبات ستاد برای اجاره‌نامه‌های ۹۹ به بعد است. همچنین قراردادها دارای کد رهگیری نیست و خوب است که اطلاع رسانی شود و کسانی با مدارک کامل بروند که تسریع شود و یا دیده شده مشاورین املاک با یک کد پستی چندین اجاره نامه را به بانک معرفی کرده‌اند.

وزارت راه اساسا نمی‌تواند اسناد و مدارک را چک کند

وی ادامه داد: وزارت راه اساسا نمی‌تواند اسناد و مدارک را چک کند و افراد باید مستندات خود را در سامانه بارگذاری کنند و اینها را وزارتخانه به بانک عامل معرفی می‌کند و شعبه باید چک کند. خیلی‌ها به ما گفتند همسر از زن و یا برعکس خانه را اجاره کرده‌اند و انرژی بانک‌ها برای این امور صرف می‌شود و روند کُند می‌شود.

مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی تصریح کرد: وثایقی که گفته شده گواهی کسر از حقوق، گواهی کسر از مستمری خانواده‌های تحت پوشش سازمانه‌های حمایتی و اینها به تشخیص بانک است که بررسی کنند. سهام عدالت نوشته شده و بانک‌ها مایل هستند بگیرند ولی هنوز سازوکار آن در بورس برای وثیقه‌گیری ایجاد نشده و در تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی اخذ سفته یا چک با تشخیص بانک عامل و اجاره‌نامه و مدارک مورد نیاز باید در سامانه املاک ثبت باشد و بانک‌ها حتما باید مطابقت بدهند. اگر خلاف باشد عودت می‌دهند و تنها مستاجرین تحت پوشش کمیته امداد نیازی به اجاره‌نامه ندارند. پس از پذیرش متقاضی توسط بانک نیز اگر متقاضی مدارک را ارائه نکند رد درخواست می‌شود.

پرداخت وام ودیعه مسکن سرعت می‌گیرد

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات