بررسی شیوه های پرداخت وام ساخت مسکن / بانک ها چگونه پای کار نهضت ملی مسکن می آیند

استفاده از 2 راهکار استفاده از ظرفیت بانک مربوط به نهادهای مختلف برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان همان بخش و کارگزاری بانک مسکن به عنوان عاملیت پرداخت تسهیلات می تواند زمینه احیای سهم ساخت مسکن از تسهیلات را مهیا کند.

زمان مطالعه 4 دقیقه

بررسی شیوه های پرداخت وام ساخت مسکن / بانک ها چگونه پای کار نهضت ملی مسکن می آیند

انتشار تسهیلات پرداختی بانک ها به طرح نهضت ملی مسکن تحقق وعده ی رئیس جمهور مبنی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال را با تردید جدی مواجه کرده است.

براساس قانون جهش تولید مسکن بانک ها باید 20 درصد از تسهیلات پرداختی خود در هر سال را به ساخت مسکن اختصاص دهند که این عدد در سال اول شروع قانون نباید از 360 هزار میلیارد تومان کم تر باشد.از طرف دیگر براساس آمار بانک مرکزی بانک ها در سال 1400، 3000 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردند که 20 درصد آن معادل 600 هزار میلیارد تومان می شود.

بانک ها تعهد رئیس جمهور را روی زمین گذاشتند

با این حال انتشار آمار تسهیلات پرداختی به طرح نهضت ملی مسکن نشان داد که عملا 22 بانک هیچ پرداختی به این طرح نداشتند و تنها بانک مسکن با پرداخت 14 همت، بخشی از تعهدات خود را ایفا کرده بود.

در همین راستا، حمید بهزادی، کارشناس اقتصادی گفت: «رکورد مهمترین بخش اقتصاد یعنی مسکن به دلیل عدم تامین مالی است که نظام بانکی عاملیت آن را بر عهده دارد.»

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: «باتوجه به شرایط قید شده شاهد این مسئله هستیم که بانک ها مهمترین وعده رئیس جمهور را روی زمین گذاشته اند.»

با توجه به وضعیت بغرنج مسکن در کشور و سهم بالای آن در سبد هزینه خانوار، همچنین نیاز کشور به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، در صورتی که بخواهیم، تامین مالی نهضت ملی مسکن را روی ریل پیشرفت قرار دهیم، باید از زمینه احیای تسهیلات ساخت مسکن را فراهم کنیم. بر این مبنا احیای این مسئله در قالب راه های ذیل امکان پذیر است.

استفاده از ظرفیت بانک مربوط به نهادهای مختلف برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان همان بخش

بانک های مختلفی در کشور وجود دارند که با هدف ارائه خدمات به صنف های مختلف ایجاد شده اند. برای مثال می توان به بانک سپه اشاره کرد که جامعه هدف مورد نظر این بانک، نظامیان کشور هستند. از طرف دیگر بخش بزرگی از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن، نظامیانی هستند که چشم انتظار پرداخت تسهیلات برای خانه دار شدن خواهند بود.

بر همین اساس پیشنهاد می شود، برای مثال بانک سپه در راستای عمل به قانون جهش تولید مسکن و ایفای تعهدات اجتماعی خود، مسئول پرداخت تسهیلات به متقاضیان نظامی طرح نهضت ملی مسکن شود.

بر این اساس لازم است، بانک رفاه مسئول پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به کارگران، بانک دی به خانواده شهدا و جانبازان، بانک سرمایه به فرهنگیان، بانک شهر به کارمندان شهرداری و سایر بانکها نیز به همین ترتیب تسیهلات ساخت مسکن را پرداخت کنند.

همچنان بانک های نهادهای عمومی کشور مانند بانک پارسیان و کارآفرین که سهامدار عمده آن ستاد اجرایی فرمان امام است و بانک سینا که سهامدار اصلی آن بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است در راستای هدف ایجاد چنین نهادهایی که حمایت از اقشار ضعیف اقتصادی است، پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن به مشمولان کمیته امداد و بهزیستی یا افراد نیازمند دیگری که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی می شوند را در دستور کار خود قرار دهند.

بانک های دولتی مانند ملی و خصولتی مانند ملت، صادرات و تجارت که دولت سهامدار عمده آن است، لازم است براساس اولویت بندی ای که وزارت راه و شهرسازی اعلام می کند تسهیلات متناسب این بخش را به اشخاص واجد شرایط پرداخت کنند.

در صورت تحقق موارد فوق بخش بزرگی از تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن توسط بانک ها به جامعه هدف مدنظر اعطا خواهد شد و مشکلات کم تری برای همراه کردن بانک ها به وجود می آید.

کارگزاری بانک مسکن به عنوان عاملیت پرداخت تسهیلات

بانک مسکن به صورت تخصصی در حوزه تسهیلات مسکن فعال است و از ابتدای طرح نهضت ملی مسکن با این طرح همراه بوده است. همچنین پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن متناسب با پیشرفت پروژه و براساس ارزیابی بانک از میزان پیشرفت ساخت مسکن به صورت تدریجی پرداخت می شود. بدیهی است این امر نیاز به بخش های تخصصی متناسب و تجربه دارد که شاید به سادگی در دسترس بانک های دیگر نباشد.

بر همین اساس و با توجه به تخصص و تجربه ی بانک مسکن در پرداخت تسهیلات فوق، پیشنهاد می شود، بانک مسکن به عنوان کارگزار بانک های دیگر در پرداخت تسهیلات معرفی شود. در این پیشنهاد افتتاح حساب توسط بانک عامل خواهد بود و آورده ی متقاضیان نیز به این حساب واریز می شود و بانک مسکن به عنوان کارگزار پس از ارزیابی میزان پیشرفت پروژه، دستور پرداخت تسهیلات را به بانک عامل خواهد داد. در ادامه پرداخت اقساط و سود آن به بانک عامل خواهد بود و بانک عامل بخشی از سود را به عنوان کارمزد به بانک مسکن پرداخت خواهد کرد.

پیش از این بانک مسکن آمادگی خود را برای پذیرش این موضوع اعلام کرده بود و در همین راستا محمود شایان مدیر عامل این بانک از انعقاد قرارداد عاملیت، با دو بانک صنعت و معدن و توسعه صادرات و انتقال سهم تسهیلات این دو بانک به بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن خبر داده بود.

برای تحقق مسیر فوق لازم است، ابتدا با دستور رئیس جمهور و اقدام وزارت اقتصاد، بانک های دولتی و خصولتی که دولت سهامداران عمده آن است، بانک مسکن را به عنوان کارگزار خود معرفی کنند؛ در این صورت بخش مهمی از هدف قانون جهش تولید مسکن محقق خواهد شد. در ادامه لازم است بانک های دیگر نیز به این طرح بپیوندند.

در صورت همکاری بانک ها در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن می توان امید داشت که وعده ی رئیس جمهور مبنی بر ساخت یک میلیون واحد مسکونی محقق شود.بررسی شیوه های پرداخت وام ساخت مسکن / بانک ها چگونه پای کار نهضت ملی مسکن می آیند

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات