املاکی ها با ترفند «معاملات مکرر» قیمت مسکن را افزایش می دهند

یک کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه پدیده دو و سه قولنامه ای در اطراف شهر تهران که تقاضای خرید مسکن افزایش یافته، بیشتر است، گفت: مشاوران املاک با انجام معاملات مکرر و با هدف کسب سودهای غیرمتعارف، در افزایش قیمت مسکن تاثیر گذاری بسیاری دارند.

زمان مطالعه 2 دقیقه

املاکی ها با ترفند «معاملات مکرر» قیمت مسکن را افزایش می دهند

پدیده دو قولنامه ای و سه قولنامه ای که این روزها بلای جان بازار مسکن شده، روشی است که در آن واحد مسکونی توسط مشاوران املاکی خریداری می شود و با معاملات مکرر صوری در بین اعضای همان دفتر، نهایتاً با قیمت های بالاتر به فروش قطعی می رسد.

در این روش که به عنوان ترفند مشاوران املاک مطرح می شود، واحد مسکونی نهایتاً چند برابر ارزش آن به دست خریدار واقعی می رسد. بنگاه های املاکی با معاملات مکرر در ابتدا قیمت واحدها را افزایش می دهند و بعد به بازار عرضه می کنند.

«فرشید ایلاتی» کارشناس حوزه مسکن درباره اثرات معاملات مکرر بر قیمت مسکن، گفت: مشکلی که مشاوران املاکی برای بازار مسکن ایجاد می کنند، در ظاهر بحث واسطه گری و دریافت کمسیون بیشتراست، اما این فقط ظاهراً ماجرا است، بلکه بلای اصلی معاملات مکرر با هدف کسب سودهای غیرمتعارف است.

وی توضیح داد: مشاوران املاکی در پشت صحنه ملک های به قیمت، خوش قیمت و زیر قیمت را خریداری می کنند، طی چند مرحله معامله صوری در دور آخر به مصرف کننده واقعی می فروشند، اما تا زمانی که قیمت را چند برابر نکردند، اجازه فروش فایل به مصرف کننده واقعی را نمی دهند.

این کارشناس مسکن افزود: این پدیده در منطقه یک تهران و پایین شهر که قیمت ملک در شرایط خاصی قرار دارد، هم بیشتر است. در منطقه یک به دلیل سرمایه ای شدن مسکن این اتفاق زیاد می افتد. در عین حال این روزها پدیده دو قولنامه ای و سه قولنامه ای در اطراف تهران هم که تقاضای خرید مسکن افزایش یافته است، بیشتر است.

ایلاتی بیان کرد: اکنون تعداد مشاوران املاک روند افزایشی عجیبی دارند. به ازای هر 180 واحد مسکونی یک مشاور املاک داریم به طوری که تعداد دفاتر رسمی املاک که به 150 هزار دفتر املاکی رسیده است.

به گفته این کارشناس بخش مسکن، در 40 سال گذشته دفاتر مشاور املاکی 40 برابر متناسب با رشد قیمت مسکن رشد داشته اند. در سال 99 به ازای هر دفتر املاکی یک معامله هم ثبت نشده است، البته این آمار منهای آمار معاملاتی است که کد رهگیری برای آنها گرفته نمی شود. این یک معما است. سوال این است که اگر تعداد معاملات از تعداد دفاتر املاکی کمتر است، چرا رشد دفاتر املاکی تا این حد زیاد است؟.املاکی ها با ترفند «معاملات مکرر» قیمت مسکن را افزایش می دهند

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات