ساماندهی حاشیه نشینان با کمک سازمان های مردم نهاد

تشکل ها و سازمان های مردم نهاد اجتماعی به عنوان حلقه واسط بین مردم و دولت در زمینه ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی با شرکت بازآفرینی شهری همکاری خواهند کرد.

زمان مطالعه 3 دقیقه

ساماندهی حاشیه نشینان با کمک سازمان های مردم نهاد

در نشست اخیر مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری با رییس سازمان امور اجتماعی کشور مقرر شده به منظور شتاب دهی ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور و شرکت بازآفرینی شهری ایران، حلقه واسط بین مردم و دولت شکل بگیرد و و همچنین از ظرفیت های سازمان بهزیستی و سازمان فنی و حرفه ای نیز استفاده حداکثری شود.

یکی از پنج اولویت اصلی شورای اجتماعی کشور رسیدگی به موضوع حاشیه نشینی است، حاشیه نشینی ابعاد مختلفی دارد که آسیب های اجتماعی یکی از ابعاد آن به شمار می رود و شورای اجتماعی کشور به این مهم پرداخته است. بر اساس سند ملی توانمندسازی و ساماندهی سکونت گاه های غیررسمی همه دستگاه ها باید برای ساماندهی حاشیه نشینی وارد عمل شوند و در جلسه شورای اجتماعی کشور چگونگی همسو شدن ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار و شورای اجتماعی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بنا به گفته محمد آئینی مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به این که چارچوب اصلی کار انجام شده است، اظهارکرد: گفت و گو حول این موضوع بود که چنانچه قرار است کار با نگاه مردمی سازی پیش رود، در سطح محله چگونه باید شروع شود و نهاد واسط بین مردم و دولت چگونه تشکیل شود، شرح خدمات این نهاد و این که متخصصان این حوزه چه کسانی باید باشند از جمله محورهای مورد بحث بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این که در این زمینه تجربه های مختلفی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: تجربه های مختلف از قبیل نهاد توسعه محله شرکت بازآفرینی شهری ایران، دفاتر خدمات نوسازی شهرداری تهران و دفاتر تسهیلگری وزارت کشور تجربه های خوبی هستند که می توان در این مسیر مورد استفاده قرار گیرند.

وی تاکید کرد: در این جلسه قرار شد با استفاده از تجربیات یاد شده با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری ها، شورای اجتماعی کشور و شرکت بازآفرینی شهری ایران، شرح خدمات راهبردی و چارچوب های این نهاد مشخص شوند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: پیشنهاد ما این بود، این نهاد باید به شهرداری ها وصل شود زیرا شهرداری ها بیشترین نقش را در محلات دارند و شهردارها نیز به عنوان دبیران ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار باید برنامه های مورد نیاز جهت بهبود وضعیت سکونت گاه های غیررسمی را تهیه و اجرا کنند.

آئینی ادامه داد: هدف اصلی این است از ظرفیت های ایجاد شده در گذشته استفاده حداکثری شود. همچنین باید از ظرفیت های اصلی شناخته شده در محلات و نیز گروه ها و نهادهایی که سابقه کار در محله را دارند، استفاده کرد.

به گفته وی در این جلسه مقرر شد با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور و شرکت بازآفرینی شهری ایران، حلقه واسط بین مردم و دولت شکل گیرد و همچنین از ظرفیت های سازمان بهزیستی کشور و سازمان فنی و حرفه ای نیز استفاده حداکثری شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که سه وزارتخانه کشور، راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ساماندهی حاشیه نشینی نقش اصلی را بر عهده دارند، عنوان کرد: وزارت کشور حوزه توانمندسازی را بر عهده دارد؛ وزارت راه و شهرسازی در حوزه کالبدی عمل می کند و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز وظیفه توانمندسازی اقتصادی ساکنان این محلات را بر عهده دارند. در صورت هماهنگی کامل این سه وزارتخانه می توان شاهد بهبود وضعیت حاشیه نشینی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی باشیم.ساماندهی حاشیه نشینان با کمک سازمان های مردم نهاد

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات