رفع موانع بروکراسی به طرح نهضت ملی مسکن سرعت می دهد

طرح نهضت ملی مسکن از جمله طرح های دولت است که تسریع در روند اجرای آن نقش بسیار مهمی در خانه دار کردن اقشار پایین دست جامعه دارد، هر چند که تامین اراضی و نیز تزریق آورده و همچنین مساعدت نظام بانکی سه شاخص کلیدی در به سرانجام رساندن این طرح است، اما تسهیل موانع بروکراسی در این زمینه و سرعت بخشی به امور اداری این طرح در جایگاه خود می تواند نقش مهمی در تسریع اجرای این طرح داشته باشد.

زمان مطالعه 4 دقیقه

رفع موانع بروکراسی به طرح نهضت ملی مسکن سرعت می دهد

آمار منتشر شده تحولات بازار مسکن شهر تهران از سوی بانک مرکزی، زنگ خطر نوسانات این بازار را به صدا درآوده است. تشدید شکاف بین عرضه و تقاضای مسکن قطعا نقش موثری در تغییرات قیمت مسکن به دنبال خواهد داشت و همین مساله لزوم حمایت همه جانبه دولت از تولید مسکن که شاخص ترین آن طرح نهضت ملی مسکن است را بیش از پیش ضروری می کند.

طبق آخرین آماری که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده تا کنون عملیات ساخت یک میلیون و 383 هزار و 513 واحد نهضت ملی مسکن آغاز و برای اجرای یک میلیون و 535 هزار و 276 واحد نیز تامین زمین صورت گرفته است.

از سوی دیگر این برنامه چالش هایی را پیش روی خود می بیند که توجه به رفع آنها می تواند دولت را در اجرای چهار میلیون واحد مسکونی ظرف چهار سال کمک کند. طی حدود یک سال گذشته که از شروع به کار دولت سیزدهم می گذرد، کارشناسان همواره اشکالات پروژه نهضت ملی مسکن را گوشزد کرده اند. پایین بودن توان متقاضیان، عدم پایبندی سیستم بانکی به تکلیف 360 هزار میلیارد تومانی سالیانه در قبال این پروژه و رشد قیمت نهاده های ساختمانی، مهمترین موانع پیش روی این طرح است.

یک کارشناس: خدمات زیربنایی و روبنایی دیده شود

درخصوص راهکارهای اجرای طرح نهضت ملی مسکن، شهاب سعادت نژاد- بازرس انجمن انبوه سازان استان تهران گفت: اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن در اراضی با کیفیت که امکان توسعه خدمات زیربنایی و روبنایی در آن وجود داشته باشد قطعا می تواند نقش موثری در خانه دار شدن اقشار پایین دست جامعه داشته باشد.

وی با بیان اینکه همه دستگاه های مرتبط باید دست اندازهای طرح نهضت ملی مسکن را برطرف کنند گفت: پیچیدگی های بروکراسی می تواند در مسیر طرح نهضت ملی مسکن، اختلال ایجاد کند و باعث شود که حتی با وجود فراهم بودن همه شرایط این طرح به کندی پیش برود.

سعادت نژاد تاکید کرد: برخی از انبوه سازان برای تمدید پروانه صلاحیت خود باید ماه ها در پیچ وخم بروکراسی زمان هدر دهند و وزارت راه به عنوان متولی اجرای این طرح باید تمهیداتی در نظر گیرد که تمدید و صدور پروانه اشتغال انبوه سازان به عنوان یکی ازارکان اصلی اجرای این طرح به سرعت انجام شود.

لزوم ارایه مشوق هایی به سازندگان افزایش انگیزه آنها

سعید لطفی – کارشناس مسکن نیز درخصوص راهکارهای تسریع اجرای پروژه نهضت ملی مسکن گفت: با توجه به شکاف عرضه و تقاضای مسکن و همچنین افزایش نهاده های تولید مسکن مخصوصا زمین، عرضه زمین صفر در قالب طرح نهضت ملی مسکن می تواند سبب شود که سازندگان و انبوه سازان برای ورود به این طرح انگیزه داشته باشند.

وی تاکید کرد: در سطح شهرها عوامل مختلفی نظیر گرانی زمین، افزایش قیمت مصالح ساختمانی و همچین افزایش عوارض شهری از یک طرف و فروش نرفتن واحدهای ساخته شده به دلیل ناتوانی مالی متقاضیان سبب شده که زنگ خطر کاهش تولید مسکن به صدا درآید.

لطفی افزود: در چنین شرایطی فقط حمایت همه جانبه دولت از عرضه مسکن و تسهیل گری دراین زمینه می تواند در تقویت ساخت و ساز موثر باشد. در غیر این صورت تداوم کاهش تولید مسکن مشکلات این حوزه را به شدت افزایش خواهد داد و باعث خواهد شد که بحران مسکن به مرحله ای برسد تا هیچ نسخه نجات بخشی برای حل آن وجود نداشته باشد.

بنا بر این گزارش، دولت سیزدهم بر اساس قانون جهش تولید و تامین مسکن مصوب 17 مرداد سال 1400 ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را در برنامه خود گنجانده است. حدود 5.5 میلیون نفر برای این طرح نام نویسی کرده اند که 3.6 میلیون نفر تایید شده اند. بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی عملیات ساخت یک میلیون و 383 هزار و 513 واحد آغاز شده است. از این تعداد 954 هزار و 238 واحد در مراحل مختلف پیشرفت فیزیکی و ساخت و ساز قرار دارند. تعداد 429 هزار و 275 واحد نیز کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شده است. از روز 15 تیرماه 1401 ثبت نام مرحله ی هفتم در سامانه طرح های جامع حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir آغاز شده و تا تکمیل ظرفیت شهرها ادامه دارد.

تاکنون 559 هزار نفر در بانک مسکن برای واحدهای نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کرده که میزان آورده آنان 18 هزار میلیارد تومان بوده و از محل تسهیلات نیز 11 هزار و 500 میلیارد تومان به حساب سازندگان پرداخت شده است. تعداد 307 هزار و 198 واحد نهضت ملی مسکن به بانک برای انعقاد قرارداد معرفی شده اند که از این تعداد 104 هزار و 400 واحد قراردادهایشان منعقد و مبلغ تسهیلات منعقد شده 35 هزار میلیارد تومان است. طبق آخرین برآوردها قیمت هر متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن 4 میلیون و 750 هزار تومان خواهد بود و زمان ساخت پروژه 18 تا 24 ماه تعیین شده است.

دولت از ابتدای تشکیل بر ساخت چهار میلیون واحد مسکونی تاکید داشته است. با این وجود عدم تمکین نظام بانکی و همچنین سرپیچی برخی دستگاه ها در واگذاری اراضی متعلق به خود سبب شده اجرای این طرح نسبت به هدف گذاری های تعیین شده با مشکلاتی همراه شود. هرچند وزیر راه و شهرسازی وعده داده که قطعا تا پایان این دولت، چهار میلیون واحد مسکونی ساخته شود اما به باور بسیاری از کارشناسان برای اینکه قطار طرح نهضت ملی مسکن به حرکت درآید لازم است حتما نسبت به رفع موانع این طرح اقدام شود.رفع موانع بروکراسی به طرح نهضت ملی مسکن سرعت می دهد

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات