ثبات هزینه وام مسکن در آخرین هفته آبان + نمودار

روند نوسانات هزینه وام مسکن در هفته آخر آبان بسیار محدود بود. با این وجود میانگین هزینه اوراق نسبت به متوسط هفته گذشته ۶.۷ درصد بیشتر بوده است.

زمان مطالعه 5 دقیقه

ثبات هزینه وام مسکن در آخرین هفته آبان + نمودار

به گزارش اقتصادنیوز در چهارمین هفته آبان ماه 1399 قیمت اوراق برای دریافت وام مسکن از 81 هزار  و 900 تومان روندی نزولی داشت و در نهایت در آخر هفته به 80 هزار و 600 تومان رسید. با اینکه هزینه اوراق در این هفته نوساناتی را تجربه کرد اما در نهایت نرخ سود وام مسکن طی نوسانات هفتگی سرانجام در نزدیکی سطح 22 درصد قرار گرفت.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

در هفته آخر آبان قیمت روزانه وام مسکن روند ثابتی را نداشته و همواره افت و خیزی را تجربه کرده است. در مجموع مقیاس نوسانات قیمتی در این مقطع زمانی حد کمی داشته و نهایتا در محدوده 80 هزار تومان جای گرفته است.

با وجود آنکه در انتهای هفته آخر آبان روند قیمت اوراق نزولی بود،اما باز هم میانگین قیمت اوراق از میانگینی که در هفته قبل رقم خورد 6.7 درصد بیشتر بود.

اکنون این تغییرات قیمت اوراق بر هزینه وام مسکن و نرخ سود آن چه تاثیراتی را گذاشته است؟

هزینه خریداوراق مسکن

در ابتدای هفته اخیر قیمت متوسط هر ورق تسهیلات مسکن 81 هزار و 900 تومان به دست آمده بود که نهایتا در انتها این رقم به 80 هزار و 600 تومان رسید. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها از حدود 22 میلیون و 940 هزار تومان به 22 میلیون و 580 هزار تومان کاهش یافت. این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین 39 میلیون و 325 هزار تومان محاسبه شده بود که در انتها با افتی نزدیک به تنها 606 هزار تومان، 38 میلیون و 720 هزار تومان برآورد شد.

اما در این بین بالاترین رقم قیمت اوراق در هفته اخیر در روز بیست و پنجم آبان به ثبت رسید. هزینه متوسط هر ورق در این روز 82 هزار و 400 تومان بود. همین امر سبب شد تا هزینه وام مسکن برای مجردین به بالاترین حد در این هفته یعنی تقریبا 23 میلیون تومان و برای متاهلین نیز 39 میلیون و 540 هزار تومان محاسبه شود.

روند هزینه اوراق جهت اخذ وام مسکن در هفته آخر آبان 1399

نرخ سود موثر

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند.

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

در شرایطی که برای اخذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل می‌شود در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در اینصورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد افزود.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه های هر روزه اوراق تسه از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای متقاضیان وام دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

در همین خصوص نرخ سود در ابتدای هفته برای مجردین 22.38 درصدمحاسبه شد و در انتهای هفته نیز حد این نرخ به 22.29 درصد رسید. این بازه تغییرات نرخ سود برای متاهلین نیز از 22.26 درصد تا 22.17 درصد نوسان داشت.

همانطور که مشاهده می شود به دلیل آنکه کل حجم تغییرات قیمتی اوراق در یک هفته تنها هزار و 600 تومان بوده است این نرخ نیز برای مجردین و متاهلین تنها حدود 0.1 درصد تغییر کرده است.

نکته مهم دیگر در این باره آن است که نرخ سود آنچنان دچار تغییر نشده است و در حد 22 درصد ثابت مانده است.

نرخ سود وام مسکن در هفته آخر آبان 1399

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در روز شنبه بیست و چهارم آبان 183 میلیون تومان بود و در انتهای هفته 182 میلیون و 700 هزار تومان برآورد شد. این رقم برای متاهلین از 339 میلیون و 250 هزار تومان به 338 میلیون و 700 هزارتومان رسید.

با احتساب هزینه قیمت اوراق در روز بیست و پنجم آبان ماه مشاهده می شود که هزینه وام مسکن در روز یکشنبه در بالاترین حد هفتگی خود برای مجردین و متاهل ها قرار داشته است.

اما پس از روز یکشنبه روند نزولی هزینه وام مسکن آغاز شده و در روز چهارشنبه در مقایسه با تمام روزهای هفته اخیر در کمترین میزان خود قرار داشته است.

در مرور ارقام آمار های قیمت اوراق تسه در یک ماهه اخیر مشاهده می شود که زمانی که شتاب قیمت اوراق کاهش می یاید به مرور روند قیمت اوراق نیز دچار تغییر می شود. بر همین اساس اکنون مشاهده می شود که روند کاهش قیمت اوراق شتابی کاهشی دارد.

این شتاب کاهشی قیمت اوراق ممکن است در هفته بعد پس از اندکی کاهش در هزینه اوراق، مجددا افزایشی شود.

هزینه اخذ وام مسکن در هفته آخر آبان 1399

ثبات هزینه وام مسکن در آخرین هفته آبان + نمودار

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات