تسهیلات ودیعه مسکن فقط برای 4 درصد مستأجران / منابع وام ساخت به ودیعه رسید

کارشناس مسکن گفت: در شرایطی که ما 12 میلیون خانواده مستاجر داریم، تسهیلات ودیعه مسکن مصوب در بهترین حالت تنها به 4 درصد مستأجران می رسد.

زمان مطالعه 2 دقیقه

تسهیلات ودیعه مسکن فقط برای  4 درصد مستأجران / منابع وام ساخت به  ودیعه رسید

فرشید ایلاتی ضمن اشاره به مصوبه امروز پرداخت 40 هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن، اظهار داشت: سئوال اول این است که آیا سیاست گذار می تواند به همه مستاجران این تسهیلات را پرداخت کند؟ مشخصا جواب این سوال خیر است اما این سوال ما را به یک مسیری هدایت می کند.

این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه 40 هزار میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن در بهترین حالت به حدود 500 هزار خانواده پرداخت می شود، گفت: در شرایطی که ما 12 میلیون خانواده مستاجر داریم، این تسهیلات به 4 درصد مستاجران می رسد.

تسهیلات ودیعه مسکن در بهترین حالت به 4 درصد مستاجران پرداخت می شود

وی در بیان خلاهای اطلاعاتی بازار مسکن افزود: قطعا در اجرا این 4 درصد به زیر 2 درصد می رسد، زیرا ما در مسئله کدهای رهگیری صوری هنوز فعالیتی نکرده ایم.

ایلاتی تشریح کرد: در شرایطی که تسهیلات ودیعه مسکن به کمتر از 4 درصد مستاجران می رسد اما سیگنال پرداخت آن عمومی است و این پیش فرض را در موجران تقویت می کند که مستاجر تسهیلات گرفته و رقم افزایش را اضافه می کند، به معنای دیگر یک تورم انتظاری گسترده با یک وام محدود ایجاد کرده ایم.

تسهیلات ودیعه مسکن یک طرح شکست خورده است

این کارشناس مسکن با اشاره به اینکه اگر بخواهیم این سیاست عملکرد واقعی داشته باشد باید به 30 درصد مستاجران پرداخت شود، گفت: اگر بخواهیم به 30 درصد مستاجران تسهیلات ودیعه بدهیم به 320 هزار میلیارد تومان منابع نیاز است.

وی ادامه داد: متاسفانه این تسهیلات از منابع قانون جهش تولید و تامین مسکن استفاده می کند و یعنی نظام بانکی به جای پرداخت تسهیلات موثر و مثبت ساخت مسکن، تسهیلاتی شکست خورده می پردازد و منابع قانون جهش تولید عملا هدر می رود.

ایلاتی در بیان نتیجه این مدل سیاست گذاری در بازار مسکن گفت: دولت این سیاست را اجرا و اعلام نکند، بهتر از شرایطی است که توسط رئیس بانک مرکزی اعلام شد، زیرا یک ضریب تاثیر محدود و آثار منفی وسیع را به همراه دارد.

بر اساس قانون بودجه 1401 منابع تسهیلات ودیعه مسکن از محل قانون جهش تولید مسکن به مستأجران پرداخت خواهد شد.تسهیلات ودیعه مسکن فقط برای 4 درصد مستأجران / منابع وام ساخت به ودیعه رسید

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات