تسهیلات ویژه نوسازی بافت فرسوده تقسیط 20 ساله می شود

معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: تسهیلات ویژه نوسازی بافت فرسوده همانند تسهیلات نهضت ملی مسکن 20 ساله تقسیط می شود.

زمان مطالعه 3 دقیقه

تسهیلات ویژه نوسازی بافت فرسوده تقسیط 20 ساله می شود

محمد آئینی، روز سه شنبه در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان فارس در شیراز افزود: در استان فارس و به تبع آن در کل کشور با حجم انبوهی از واحدهای ناپایدار مواجه هستیم و اگر زلزله یا حادثه غیر مترقبه ای بوجود آید جان هموطنانمان به خطر خواهد افتاد.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم به دنبال این است که با کمک شهرداری ها و همراهی مردم و انبوه سازان و سازندگان سرعت نوسازی را شتاب بخشد.

او اظهار داشت: برای اینکه این هدف محقق شود بسته تشویقی جامعی را تدارک دیده که بخشی محقق شده و بخشی در دست پیگیری است.

رئیس شرکت بازآفرینی شهری ایران، ضمن تاکید بر لزوم متقاعدسازی و توجیه مردم برای مشارکت در حوزه بازآفرینی بیان کرد: گروه های جهادی تخصصی و دفاتر تسهیل گری باید همراهی مردم را سهولت بخشند.

آئینی افزود: دو نکته کلیدی در امر بازآفرینی داریم که یکی متقاعد شدن مردم و دیگری ایجاد فضای تشویقی برای سرمایه گذاران و انبوه سازان است.

معاون وزیر راه و شهرسازی، با بیان اینکه صدور مجوزهای سرمایه گذاری از سوی ادارات نباید بیش از 2 طول بکشد افزود: طولانی شدن این پروسه، سرمایه گذاری در زمینه بازآفرینی را تحت تاثیر قرار می دهد.

آئینی گفت: انتظار ما این است که شهرداری های استان فارس به سرمایه گذاران حوزه بازآفرینی تخفیف 100 درصدی بدهند و مدت زمان صدور مجوزها را نیز به کمتر یک ماه کاهش دهند.

او افزود: برای حمایت مالی از سازندگان و مالکان نیز امکانی در نظر گرفته شده که بر اساس آن سازندگان بتوانند از ودیعه اسکان موقت استفاده کنند تا پول کمتری برای جابه جایی هزینه کند. وی، با اشاره به تصویب سود 12 درصد برای تسهیلات بافت فرسوده در شورای عالی مسکن بیان کرد: زمانی که منابع مالی این امر تامین شود پرداخت این تسهیلات آغاز خواهد شد.

او گفت: در محدوده حرم مطهر شاهچراغ (ع) نیز با توافق صندوق سرمایه گذاری حرم تا سقف 600 میلیون تومان تسهیلات قابل دریافت است اما در بحث بازآفرینی در محدوده میراثی اصول حفاظت باید رعایت شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: مهمترین موضوع در امر بازآفرینی مشوق های شهرسازانه است که کلیت آن در شورای عالی مصوب شده و در آن تاکید بر نوسازی محله ای است که از شهرداری ها تقاضا می شود در این زمینه ورود کنند. آئینی، اهتمام دولت به بازآفرینی را جدی دانست و بیان کرد: برای اعطای تسهیلات در زمینه بازآفرینی هیچ محدودیتی نیست و بانک ها کمک کنند تا قراردادها محقق شود. وی، ضمن تاکید بر لزوم توجه به توانمندسازی جوامع محلی در بازآفرینی گفت: قانون حمایت از احیا و بهسازی بافت فرسوده با توجه به ظرفیت های زیادی که در آن وجود دارد مورد توجه قرار گیرد.

لزوم توجه به سکونتگاههای غیر رسمی

مدیرکل راه و شهرسازی فارس هم گفت: سکونتگاه های غیررسمی فاقد خدمات و بدون حضور مدیریت شهری ساخته شده و باید در مدیریت شهری دیده شوند چرا که تاثیرات منفی بر شهرهای مادر دار

محمود رضا طالبان، در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان فارس افزود: ساماندهی بافت های فرسوده نیاز به توسعه گر دارد و اگر غیر از این باشد فقط آمار و نوسازی فیزیکی است. او ادامه داد: شهرداری ها مشوق هایی را برای نوسازی بافت فرسوده در نظر گرفته اند اما اگر این حرکت بدون هدف باشد فقط برای مساحت این بافت ها افزوده خواهد شد. وی، با اشاره به مساحت 360 هکتاری بافت تاریخی شیراز گفت: دولت ها مداخلاتی در ساماندهی این بافت ها داشته اند اما به دلیل حساسیت میراث فرهنگی به شکل محدود به آن ورود شده است.تسهیلات ویژه نوسازی بافت فرسوده تقسیط 20 ساله می شود

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات