نقش تعاونی ها در ساخت مسکن ارزان برای مردم

با توجه به آنکه مسکن سهم بسزایی در سبد هزینه خانوارهای کم درآمد دارد، استفاده از ظرفیت تعاونی های مسکن در ساخت و تامین مسکن ارزان قیمت می تواند به عنوان یک راهکار موثر از سوی دولت دنبال شود.

زمان مطالعه 2 دقیقه

نقش تعاونی ها در ساخت مسکن ارزان برای مردم

مسکن نقش بسزایی در زندگی بسیاری از خانواده ها دارد و به لحاظ تأثیرگذاری در سبد هزینه خانوارهای کم درآمد به ویژه دهک های متوسط و پایین جامعه که جزو حداقل بگیرانند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

با تصویب و اجرای قانون بودجه سال 1386 و قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن کشور، وزارت تعاون سابق مسئولیت و نقش مدیریت تقاضای مسکن در پروژه های مسکن مهر را بر عهده گرفت تا ضمن ایجاد بستر مناسب، اطلاعات مربوط به افراد واجد شرایط را جمع آوری، پالایش و نسبت به ثبت نام و ساماندهی آنها در قالب شرکتهای تعاونی مسکن مهر اقدام کند.

مهدی مسکنی ـ معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - به مشارکت تعاونی های مسکن در ساخت مسکن مهر اشاره کرده و می گوید: در دوران مسکن مهر، دو میلیون و 200 هزار واحد مسکونی ساخته شده که از این میزان حدود یک میلیون و 100 هزار واحد، خود مالکی و شخصی و یک میلیون و 90 هزار واحد، جمعی و تعاونی ساز بودند که از این تعداد 840 هزار واحد سهم تعاونی ها بوده است.

وی می گوید: دستاوردهای بخش تعاون در سطح اقتصاد ملی قابل ملاحظه است و ساخت 840 هزار واحد مسکونی در طرح های ملی از جمله مسکن مهر توسط تعاونی ها از جمله این دستاوردها به شمار می رود.

به گفته مسکنی، در برنامه ساخت مسکن، دولت بخش تعاون را مکلف کرده که از مجموع 4 میلیون واحد مسکونی 400 هزار واحد در بخش تعاون ساخته شود.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که در ساخت مسکن ارزان باید از ظرفیت تعاونی های مسکن استفاده و بر آنها نظارت شود چرا که در تعاونی های مسکن نگاه سودآوری مطرح نیست و ساخت یک واحد مسکونی با قیمت تمام شده کمتری صورت می پذیرد.

فتح الله بیات ـ فعال حوزه کار ـ معتقد است: اگر تعاونی ها وارد ساخت و ساز شوند بهتر است و به این منظور باید تعاونی های خوشنام که سابقه درخشانی در ساخت و ساز دارند این کار را برعهده بگیرند.

او می گوید: کارگران برای صاحبخانه شدن دریافتی و آورده کمی دارند بنابر این اگر قرار است مسکن کارگری با قیمت مناسب ساخته و تحویل شود، بهتر است تعاونی های مسکن مهر وارد شوند و دولت بر عملکرد آنها نظارت کند.

به گفته وی، در تعاونی ها نگاه سود آوری حاکم نیست و مسکن با قیمت مناسب و کیفیت قابل قبول به شکل مقرون به صرفه ساخته و در اختیار متقاضیان قرار داده می شود.

برابر آمارها، 842 هزار و 819 واحد در قالب حدود 6500 تعاونی مسکن مهر ساماندهی شده و این تعاونی ها با انعقاد قرارداد مستقیم با پیمانکار اقدام به ساخت واحدهای مسکونی کرده اند.

هم اکنون سهم تعاونی ها در تولید مسکن زیر 10 درصد عنوان می شود در صورتی که این بخش ظرفیتها و پتانسیل های بالایی برای ساخت و تامین مسکن دارد.نقش تعاونی ها در ساخت مسکن ارزان برای مردم

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات