نرخ سود وام مسکن ثابت ماند

قیمت اوراق بانک مسکن در روز دوشنبه ۲۶ آبان ماه به رقمی معادل با ۸۲ هزار و ۷۰۰ تومان رسید تا در این روز کمتر از ۳۰۰ تومان افزایش یابد

زمان مطالعه 3 دقیقه

نرخ سود وام مسکن ثابت ماند

به گزارش اقتصادنیوز، متوسط قیمت اوراق تسهیلات مسکن در روز دوشنبه 26 آبان با نزدیک به 300 تومان افزایش به حد 82 هزار و 700 تومان رسید. این در حالی است که رقم افزایش در روز یک شنبه نزدیک به 500 تومان در هر برگه بود. باوجود آنکه در روز دوشنبه شتاب افزایش قیمت هزینه های وام مسکن کاهش یافت اما باز هم نرخ سود وام بالاتر از 22 درصد قرار دارد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

اکنون در بیست و ششم آبان ماه درادامه روندقیمتی روزهای قبل شاهد افزایش بیشتر هزینه وام مسکن بودیم. این افزایش هزینه وام مسکن را برای مجردین متاهلین دستخوش چه تغییراتی کرده و نرخ سود را چند درصد جابجا می کند؟

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز دوشنبه 26 آبان قیمتی معادل با 82 هزار و 700 تومان داشت. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن در امروز باید 23 میلیون و 420 هزار تومان و متاهلین 39 میلیون و 700 هزار تومان اوراق تهیه می‌کردند.

جدول خرید اوراق تسه مجردها در 26 آبان 1399 سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضیحات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها در روز گذشته از 17.5 درصد اسمی به رقمی معادل با 22.45 درصد برای مجردین و 22.32 درصد برای متاهلین داشت. این نرخ گرچه بالاتر از حد 22 درصد قرار گرفته ولی در مقایسه با روز قبل 0.1 واحد درصد کم شده است.در روز یکشنبه بیست و پنجم ابان ماه نرخ سود وام مسکن برای مجردین 22.42 درصد و برای متاهلین 22.30 درصد ثبت شده بود.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که 26 آبان ماه برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 183 میلیون و 270 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 339 میلیون و 625 هزار تومان برآورد شد.

شتاب افزایش قیمت در روز های اخیر کم شده است. این شتاب کاهشی قیمت اوراق سبب شد تا هزینه وام مجردین در بیست و ششم آبان ماه نسبت به روز قبل خود تنها 93 هزار تومان افزایش یابد. این اختلاف هزینه برای متاهلین نیز 160 هزارتومان محاسبه می شود.

روند کاهشی که اختلاف هزینه وام مسکن در روزهای اخیر داشته نشان از شتاب کاهشی روند افزایش قیمت متوسط وام مسکن را دارد. به عبارت دیگر آمار های قیمت اوراق در گذشته نشان می دهد که چنانچه این روند افزایش قیمت ادامه یابد در روز های آتی احتمالا شاهد کاهش هزینه وام مسکن باشیم.

جدول خرید اوراق تسه متاهلین در 26 آبان 1399


نرخ سود وام مسکن ثابت ماند

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات