حاشیه‌نشینی را سه ساله جمع می‌کنیم

زمان مطالعه 3 دقیقه

حاشیه‌نشینی را سه ساله جمع می‌کنیم

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اسلامی در مراسم معارفه نماینده جدید ولی‌فقیه در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، این بنیاد را یکی از دستاوردهای انقلاب که مزین به فرمان حضرت امام (ره) است، دانست و گفت: بنیاد مسکن واقعاً خاکریز اول حوادث طبیعی و بازسازی پس از آن است که با طمأنینه و ضوابط دقیق وارد صحنه بازسازی می‌شود. رکوردی را که در این سال‌ها در حوزه بازسازی به ثبت رسانده، قابل مقایسه با قبل از آن نیست.

وی ادامه داد: ما در بحث حاشیه‌نشینی که یک دغدغه بزرگ است و متأسفانه در چند سال گذشته مجدداً زنده شده، از بنیاد مسکن خواستیم که ورود کند؛ مصادیق آن، رفع حاشیه‌نشینی استان‌های خراسان‌رضوی، سیستان و بلوچستان و خوزستان است که بنیاد به این استان‌ها ورود کرده است؛ امیدواریم حاشیه‌نشینی را سه ساله جمع کنیم.

وزیر راه و شهرسازی به موضوع ساخت مسکن اشاره کرد و گفت: در دوره‌ای که وارد وزارت راه و شهرسازی شدم، با دیدگاه‌های سیاستی مختلف در بخش مسکن مواجه شدم؛ یک سیاست مبتنی بر مسائل آماری بود و با مقایسه آمار نفوس و مسکن می‌گفت که دولت نباید در ساخت‌وساز مداخله کند. این دیدگاه مباحثی را هم درباره مسکن مهر مطرح می‌کرد و خط اعتباری آن را تورم‌زا می‌دانست.

اسلامی یادآور شد: دیدگاه سیاستی دیگر این بود که از سوی دیگر، شاهد بودیم که ساخت‌وساز کاهش یافته و به ۳۰۰ هزار واحد در سال رسیده است درحالی‌که سالانه ۷۰۰ هزار واحد ساخت مسکن جدید نیاز داشتیم و عمده متقاضیان این ۴۰۰ هزار واحد کسری مسکن که داشتیم، اقشاری بودند که قدرت خرید مسکن نداشتند بنابراین به این نتیجه رسیدیم که تکلیف ذاتی ساخت‌وساز بر دوش ما است و باید به آن ورود کنیم.

وی ادامه داد: از این رو علی‌رغم کاستی‌ها، طرح اقدام ملی مسکن را راه‌اندازی کردیم؛ با این حال تعیین ضوابط و ایجاد هماهنگی‌ها میان دستگاه‌ها برای شروع این طرح، یک سال از ما زمان گرفت.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در حال حاضر ساخت ۱۳۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن بر عهده بنیاد مسکن است و بیشتر واگذاری‌ها از طریق عرضه زمین به متقاضیان انجام خواهد شد؛ امیدواریم با همت استان‌ها، ساخت مسکن برای جامعه هدف را محقق کنیم. ما حتی در مناطق سیل‌زده که فاقد مسکن دولتی بودیم، از مردم زمین خریدیم و به این طرح واگذار کردیم.

اسلامی در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران درباره وام ودیعه مسکن گفت: امیدواریم پرداخت این تسهیلات سرعت بیشتری بگیرد کما اینکه در سه روز اخیر پرداخت تسهیلات سرعت گرفته و تعداد متقاضیانی که این وام را دریافت کرده‌اند به ۱۰ هزار نفر رسیده است. از نظر ما سرعت پرداخت تسهیلات پایین است و با کم بودن خروجی این طرح، این میزان ارائه تسهیلات قابل قبول نیست.

وی گفت: بانک مرکزی به بانک‌ها فشار آورده تا سامانه خود را آماده‌سازی کنند.

اسلامی درباره طرح اقدام ملی مسکن گفت: ۵۰۰۰ واحد از این طرح آماده تحویل است و ۴۰ هزار واحد مسکن مهر نیز آماده تحویل داریم که پس از ماه صفر، مراسم تحویل به مردم را برگزار خواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص گرانی مصالح ساختمانی اظهار داشت: من که وزیر هستم، نباید شاکی باشم، مسئولان مرتبط باید بازار مصالح را کنترل کنند. در حال حاضر این بازار لجام‌گسیخته است. اینکه صرفاً عضو ستاد تنظیم بازار باشم، نمی‌تواند کاری را از پیش ببرد؛ باید مسئولان مربوطه در این خصوص تصمیم‌گیری کنند.

وی اظهار داشت: از رئیس‌جمهور دستور گرفتیم تا قیر و فولاد که در بورس کالا هزینه می‌شوند را صرفاً برای طرح‌های مسکنی خارج از بورس خریداری کنیم؛ دستور رئیس‌جمهور به وزارت صمت ارسال شده است.

اسلامی درباره فرودگاه چابهار نیز گفت: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این خصوص گفت‌وگوها و مذاکراتی با طرفین داشته است که امیدواریم مشکلات این فرودگاه به زودی مرتفع شود.حاشیه‌نشینی را سه ساله جمع می‌کنیم

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات