تذکر برای تغییر نام خیابان‌های پایتخت

تغییر نام خیابان‌ها، کوچه‌ها و برخی محله‌های شهر تهران یکی از دستورکارهای قدیمی پارلمان محلی پایتخت است؛ سنتی که اگرچه با هدف ساماندهی نام‌گذاری معابر و خیابان‌ها و جلوگیری از تکرار اسامی پایه‌گذاری شده اما به نظر می‌رسد چندان هم مورد اقبال ساکنان محلات مختلف شهر قرار نگرفته است.

زمان مطالعه 2 دقیقه

تذکر برای تغییر نام خیابان‌های پایتخت

یکی از مهم‌ترین دلایل عدم‌استقبال برخی شهروندان و ساکنان برخی محلات شهری از تغییر نام مکرر خیابان‌ها و کوچه‌ها، قطع ارتباط این محلات با هویت تاریخی، سردرگمی آنها در یافتن آدرس و... است؛ عاملی که باعث می‌شود در موارد زیادی ساکنان یک محله به جای استفاده از اسامی جدید کوچه و خیابان‌ها، باز‌هم به نام‌های قدیمی آنها رجوع کنند و برای شناسایی از اسامی گذشته استفاده کنند. برخی جامعه‌شناسان شهری معتقدند اسامی خیابان‌ها، کوچه‌ها و معابر شهری بخشی از هویت یک محله را تشکیل می‌دهند و تغییر نام آنها بدون توجه به پیشینه تاریخی، مشکلات قابل‌توجهی برای ساکنان آنها به وجود می‌آورد. جالب آنکه این دستور کار ثابت شورای شهر طی چند دوره گذشته، کمترین زمان و تمرکز را از اعضای شورای شهر دست‌کم در صحن علنی به خود اختصاص می‌دهد. برخی اشکالات موجود در روند نام‌گذاری معابر و اماکن عمومی شهر پایتخت، به نظر می‌رسد مورد توجه برخی اعضای شورای شهر نیز قرار گرفته است. طوری که روز گذشته، سخنگوی شورای شهر تهران از تغییرات وسیع و مستمر در نام‌گذاری معابر انتقاد کرد و گفت: این موضوع سبب سردرگمی مردم می‌شود.

سخنگوی شورای شهر تهران در صحن علنی روز گذشته شورای شهر درباره مصوبات کمیسیون فرعی نام‌گذاری خیابان‌ها و معابر پایتخت گفت: ‌رویکرد تغییرات وسیع و مستمر در نام‌های معابر هویت شهر را با چالش مواجه می‌کند. تغییر نام‌ها در برخی موارد موجب می‌شود به لحاظ هویتی شهروندان در شناخت شهر دچار سردرگمی شوند.

علی اعطا افزود: تکراری بودن نام بن‌بست در یک گوشه شهر به چه موضوعیتی می‌زند که نام آن را تغییر می‌دهیم؛ آن هم نامی که بعد از گذشت سال‌ها در اذهان اهالی محل ثبت شده است.

وی ادامه داد: اگر نام شهیدی را بر معبری بگذاریم اما اهالی محل همچنان همان نام قدیم را بگویند و برای نام جدید پذیرش نداشته باشند آیا این موجب بی‌حرمتی به نام شهید نمی‌شود؟

سخنگوی شورای شهر تهران گفت: کمیسیون نام‌گذاری به سمت اصلاح و هرس اسامی در شهر پیش برود نه اینکه هر بار با لیست انبوهی از تغییر نام‌ها مواجه باشیم؛ مردم با برخی نام‌ها به لحاظ فرهنگی تعلق خاطر دارند و نباید آن دسته از اسامی که در اذهان تثبیت شده را تغییر دهیم.

اعطا خاطرنشان کرد: کمیسیون نام‌گذاری یکی از کمیسیون‌های فعال شوراست و بررسی‌های کارشناسی خوبی انجام می‌دهد اما بحث بر سر رویکردها و سیاست‌هاست که به لحاظ فرهنگی و هویتی چالش‌زا خواهد بود.

تذکر برای تغییر نام خیابان‌های پایتخت

دیدگاه ها 1 نظر

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
  2. کاربر ناشناس

    دوستان دیر به این موضوع پی بردند، الان دیگه بیشتر از نصف کوچه ها و خیابان ها اسمشون عوض شده. حتی در بعضی موارد چند بار هم اسمشون عوض شده. الان ما نمی دونیم باید بگیم جردن؟ آفریقا؟ نلسون ماندلا؟

برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات