پیشرفت فیزیکی زیر 10 درصد طرح اقدام ملی در 20 استان

پیشرفت فیزیکی طرح اقدام ملی مسکن تا پایان تیرماه سال 1400 در 20 استان کشور کمتر از 10 درصد شده است.

زمان مطالعه 1 دقیقه

پیشرفت فیزیکی زیر 10 درصد طرح اقدام ملی در 20 استان

دیوان محاسبات کشور گزارش خود پیرامون پیشرفت فیزیکی طرح اقدام ملی مسکن از سال 1398 تا تیرماه سال 1400 را ارائه کرد.

بر مبنای این گزارش، بیشترین پیشرفت فیزیکی طرح اقدام ملی مسکن در استان کهگیلویه و بویر احمد با پیشرفت نزدیک به 60 درصدی به ثبت رسیده است.

بر همین اساس پیشرفت فیزیکی طرح اقدام ملی در 20 استان کمتر از 10 درصد برآورد شده است. این مسئله در حالی است که وزیر راه و شهرسازی دولت روحانی، وعده اتمام پروژه طرح اقدام ملی مسکن تا پایان سال 1399 را داده بود، حالا با گذشت 4 ماه از سال 1400، شاهد پشرفت ناچیز واحدهای طرح اقدام ملی هستیم.

علاوه بر این پیشرفت فیزیکی واحدهای طرح اقدام ملی در 6 استان کشور نیز کمتر است 20 درصد برآورد شده و پیشرفت فیزیکی 5 استان نیز بیش از 20 درصد است.

پیشرفت فیزیکی پروژه مسکن ملی در تهران تنها 12 درصد برآورد می‌شود.

نمودار میانگین پیشرفت طرح اقدام ملی مسکن از سال 98 تا پایان تیرماه سال 1400

سیاست‌های مسکنی دولت روحانی از نگاه دیوان محاسبات

بر مبنای گزارش دیوان محاسبات، سیاست‌گذاری‌‏های مقطعی در تامین مسکن مانند طرح اسکان ضربتی 77، طرح استیجاری، طرح مسکن مهر، اجاره‌‏داری 5 ساله و نیز طرح اقدام ملی مسکن باعث بلاتکلیفی دستگاه‏های اجرایی و مردم شده است.

از سوی دیگر نرخ بالای تسهیلات (18%) تزریق مالی پروژه‌ها و روند احداث آن ها را دچار مشکل کرده است. همچنین تخصیص اراضی و نقشه‌های ساخت برخی پروژه‌ها هنوز قطعی نیست. سازمان ملی زمین و مسکن فاقد اراضی مناسب و کافی جهت اجرای طرح اقدام ملی مسکن در برخی از استان‌ها است.

علاوه بر این در بسیاری از استان‌ها هیچ گونه منابع مالی دولتی تخصیص نیافته است و هزینه ساخت، صرفاً از طریق آورده خود متقاضی و تسهیلات بانکی تامین شده است.پیشرفت فیزیکی زیر 10 درصد طرح اقدام ملی در 20 استان

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات