ارزانی یک میلیون‌تومانی هزینه وام مسکن + اینفوگرافیک

هزینه هر ورق از اوراق تسه دیروز تا سطح ۸۰ هزار تومان تنزل پیدا کرد. این روند سبب شد تا نرخ سود وام مسکن به سطح ۲۲ درصد نزدیک‌تر شود.

زمان مطالعه 3 دقیقه

ارزانی یک میلیون‌تومانی هزینه وام مسکن + اینفوگرافیک

به گزارش اقتصادنیوز، هزینه خرید اوراق تسه در ادامه روند کاهشی خود در دوازدهم آبان باز هم هزینه این اوراق کاهش یافت، به 80 هزار تومان رسید. کاهش قیمت اوراق سبب شد هزینه وام مسکن برای متاهلین 1 میلیون و 394 هزار تومان دیگر کاهش یافته و در نهایت نرخ سود موثر برای مجردها و متاهلین روند نزولی داشته باشد. این نرخ اکنون نزدیک به 22 درصد برای مجردین و متاهلین کشف می شود.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز 12 آبان قیمتی معادل با 80 هزار تومان داشت. این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می‌توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود. بنابراین مجردها برای اخذ وام مسکن باید 22 میلیون و 411 هزار تومان و متاهلین 38 میلیون و 419 هزار تومان اوراق تهیه کنند.

جدول خرید اوراق تسه مجردها در 12 آبان 1399

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

با توجه به اینکه هزینه اوراق برای مجردها در روز شنبه 22 میلیون و 411 هزار تومان و برای متاهلین 38 میلیون و 419 هزار تومان محاسبه شده است. بنابر توضحیات یاد شده با کسر این هزینه ها از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجرد ها از 17.5 درصد به 22.25 درصد و برای متاهلین به 22.14 درصد کاهش می یابد.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که امروز برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 182 میلیون و 520 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 338 میلیون و 344 هزارتومان برآورد می شود.

با توجه به محاسبات تهیه اوراق مسکن برای شنبه هفته اخیر نشان می‌دهد که هزینه وام مسکن نسبت به فروش قبلی برای مجردین 813 هزار تومان و برای متاهلین 1 میلیون و 394 هزار تومان کاهش یافته است.

جدول خرید اوراق تسه متاهلین در 12 آبان 1399


ارزانی یک میلیون‌تومانی هزینه وام مسکن + اینفوگرافیک

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات