ارزان‌ترین روز برای خرید وام مسکن + نمودار

در هفته‌ اول آبان‌ماه هزینه وام مسکن دارای نوسانات معدودی بود. براین اساس نرخ سود درنهایت به رقمی کمتر از ۲۳ درصد رسید و هزینه وام مسکن در آخرین روز هفته اخیر به حداقل خود دست یافت.

زمان مطالعه 4 دقیقه

ارزان‌ترین روز برای خرید وام مسکن + نمودار

به گزارش اقتصادنیوز قیمت اوراق برای دریافت وام مسکن از 92 هزار و 840 تومان پس از فراز و فرود‌های هفتگی خود به 89 هزار و 670 تومان نزول یافت. این روند قیمت اوراق سبب شد تا نرخ سود وام مسکن نیز طی نوسانات هفتگی سرانجام زیر نرخ 23 درصد قرار بگیرد.

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. این اوراق مسیر میانبر برای دریافت وام مسکن بدون سپرده گذاری و دوره انتظار است.

روند هفتگی هزینه خریداوراق مسکن

در ابتدای هفته قیمت متوسط هر ورق 92 هزار و 840 تومان به دست آمده بود که نهایتا در انتها این رقم به 89 هزار و 670 تومان رسید. اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها از حدودا 26 میلیون تومان به 25 میلیون و 108 هزار تومان رسید. این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین 44 میلیون و 560 هزار تومان محاسبه شده بود که در انتها با افتی بیش از یک میلیون تومان 43 میلیون و 44 هزار تومان برآورد شد.

در هفته جاری پر هزینه‌ترین روز برای تهیه وام مسکن روز سه شنبه بود و ارزان‌ترین روز در مقایسه با سایر روزهای هفته  روز چهارشنبه بود.

اوراق تسه هفته اول آبان

روند نرخ سود موثر در هفته اول آبان

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

در شرایطی که برای اتخاذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل می شود در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در این‌صورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد افزود.

اوراق تسه  مجردان هفته اول آبان

بنابر توضیحات یاد شده با کسر هزینه های هر روزه اوراق تسه از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها از 23.23 درصد به 22.98 درصد و برای متاهلین از 23.06 درصد به 22.82 درصد کاهش یافت.

در این میان بالاترین سود نیز به روز سه شنبه 6 آبان تعلق گرفت که برای مجردین 23.4 درصد و برای متاهلین 23.2 درصد محاسبه شد.

اوراق تسه   متاهلین هفته اول آبان

روند هفتگی هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در ابتدا 186 میلیون و 104 هزار تومان بود و در انتها 185 میلیون و 217 هزار تومان برآورد شد. این رقم برای متاهلین از 344 میلیون و 490 هزار تومان به 342 میلیون و 968 هزارتومان رسید.

مقایسه آمار روزانه اوراق تسه در این هفته نشان می‌دهد به مانند نرخ سود متاهلینی که در روز 6 آبان اقدام به اخذ وام مسکن کرده بودند در نهایت تقریبا یک میلیون تومان بیشتر از متقاضیان وام مسکن در سایر روزهای هفته گذشته هزینه وام مسکن را پرداخت می کنند. این رقم برای مجردین نیز در این روز با اختلافی تقریبا بالاترین هزینه در هفته گذشته به حساب می آید.این در حالیست که کمترین هزینه برای وام مسکن در هفته گذشته به متقاضیان ( مجردین و متاهلین) روز چهارشنبه 7 آبان ماه تعلق می گیرد.

ارزان‌ترین روز برای خرید وام مسکن + نمودار

دیدگاه ها هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات