تحول در مسکن روستایی گلستان با نوسازی 34 هزار خانه غیرمقاوم

مقاوم‌سازی حدود 34 هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی و شهری با هدف پیشگیری و کاهش خسارت بلایای طبیعی و اجرای طرح هادی در 566 روستا از جمله اقدامات هشت سال گذشته دولت در این استان است که نگرانی از بروز خسارت در زمان وقوع حوادثی مانند سیل و زلزله را تا حد زیادی برطرف کرده است.

زمان مطالعه 9 دقیقه

تحول در مسکن روستایی گلستان با نوسازی 34 هزار خانه غیرمقاوم

اقدامات و حمایت‌های مالی و اعتباری دولت یازدهم و دوازدهم از سال 92 تا پایان سال گذشته برای پوشش حدود 500 هزار نفر از ساکنان مناطق روستایی و برخی شهرهای گلستان در بخش‌های مختلف نوسازی و مقاوم‌سازی مسکن، اجرای طرح هادی و بازنگری این طرح پس از 10 سال، صدور سند مالیکت، واگذاری زمین به نیازمندان و افراد فاقد زمین در روستا، مسکن جوانان، محرومان و طرح اقدام ملی مسکن انجام شد و کماکان نیز ادامه دارد.

گلستان با هزاران واحد مسکونی روستایی غیرمقاوم به دلیل ویژگی‌های طبیعی و جغرافیایی همواره در تیررس انواع بلایای طبیعی از جمله سیل، زلزله، رانش زمین و طوفان‌های شدید و خسارت زا قرار دارد.

به عنوان نمونه در جریان سیل و رانش زمین ابتدای سال 98 در برخی شهرستان‌های این استان هزاران خانه آسیب دید که با تخصیص اعتبار، حدود 22 هزار واحد مسکونی روستایی آسیب دیده از سیل و 400 خانه خسارت دیده از زلزله پنج ریشتری برخی روستاهای رامیان و مراوه‌تپه تعمیر و بازسازی شد.

مرمت و نوسازی این تعداد واحد مسکونی درمناطق روستایی و برخی شهرهای کمتر از 25 هزار گلستان فقط طی 2 سال سبب شد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این استان رتبه نخست بازسازی واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل را در میان 22 استان‌ درگیر سیل از آن خود کند.

مقاوم سازی مسکن روستایی

طرح مقاوم سازی مسکن از سال 85 در کشور آغاز شد و به گفته بنیاد مسکن به طور میانگین سالانه 200 هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر کشور نوسازی و مقاوم سازی می‌شود.

گلستان یکی از استان‌های پیشرو در این طرح ملی است و به گفته مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی این استان شمالی از سال 85 تاکنون در مجموع 80 هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی و شهرهای کمتر از 25 هزار نفر استان مقاوم شد که از این تعداد 33 هزار و 864 واحد آن با زیربنای کل 2 میلیون و 540 هزار مترمربع مربوط به بازه زمانی سال 92 تا پایان سال قبل است.

سیدمحمد حسینی افزود: از مجموع واحدهای نوسازی و مقاوم شده گلستان در هشت سال اخیر هفت هزار و 423 واحد مسکونی در 747 روستا به آسیب دیدگان سیل سال 98 تعلق داشت که علاوه بر کمک‌های بلاعوض دولت، پنج هزار و 900 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت نیز به مالکان آن پرداخت شد.

حسینی با اشاره به حادثه‌خیز بودن گلستان و ضرورت مقاوم سازی 100 تا 110 هزار واحد مسکونی غیرمقاوم مناطق روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر استان اضافه کرد: از مجموع 933 روستای بالای 20 خانوار استان، 200 روستا در معرض سیل و 119 روستای دیگر در معرض خطرات و حوادثی مانند رانش و زلزله قرار دارند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان باتاکید برضرورت توجه روستاییان به نوسازی واحدهای قدیمی و غیرمقاوم تصریح کرد: این نهاد امسال عملیات نوسازی هفت هزار خانه غیرمقاوم استان را در دستور کار دارد.

وی پیش بینی کرد که درصورت همراهی دستگاه‌های مرتبط و مشارکت بانک‌های عامل در تامین تسهیلات، تا پنج سال آینده حداقل نیمی از خانه‌های کم دوام استان گلستان درمناطق روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر نوسازی شود.

طرح هادی

طرح هادی روستایی با اهدافی از جمله ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی، تامین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی، تولیدی، رفاهی، هدایت وضعیت فیزیکی روستا و بهبود مسکن روستاییان و خدمات محیط زیستی و عمومی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا می‌شود.

تا قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم طرح هادی در 101 روستای بالای 20 خانوار گلستان اجرا شده بود اما طی هشت سال گذشته این طرح در 566 روستای دیگر با اعتبار 2 هزار و 580 میلیارد ریال اجرا گردید.

به گفته معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان هم اکنون با اجرای طرح هادی در 667 روستا، شاخص برخورداری روستاهای استان در این طرح به 71 درصد رسیده است.

ولی الهی گفت: عملیات اجرایی طرح هادی روستایی شامل جدول گذاری، اجرای شبکه راه ارتباطی، آسفالت، اجرای دیواره سیل بند و ساخت کانال انتقال آب های سطحی در 204 روستای گلستان پایان یافته و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

به گفته وی پارسال طرح هادی روستای با اجرای هزار و 509 طرح عمران روستایی در 300 روستا و اعتبار هزار و 690 میلیارد ریال برای برخورداری 214 هزار نفر اجرا شد که امسال اعتبار این طرح به حدود 2 برابر خواهد رسید.

بازنگری در طرح هادی

بازنگری طرح هادی مناطق روستایی هر 10 سال یک‌بار متناسب با رشد جمعیت برای توسعه و تامین عادلانه امکانات و کمک به ماندگاری جوانان در روستا مورد بازنگری قرار می‌گیرد که به گفته مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان و تا قبل از سال 92 فقط طرح هادی 67 روستا بازنگری شده بود اما در پایان سال 99 این رقم به 401 طرح افزایش یافت.

حسینی اظهار داشت که هم اکنون طرح هادی 400 روستای گلستان نیازمند بازنگری است که تاخیر در اجرای آن باعث افزایش قیمت زمین در روستا، مهاجرت به شهرها برای سکونت و مشکل در ارایه خدمات دستگاه‌ها می‌شود.

وی بابیان اینکه برنامه بازنگری طرح هادی 150 روستای گلستان با نیاز اعتباری 200 میلیارد از منابع ملی در دستور کار امسال بنیاد مسکن گلستان قرار دارد، افزود: تهیه فهرست روستاهای دارای اولویت و نرخ رشد جمعیت بالا و مستقر در حریم شهرها و انتخاب پیمانکار نقشه بردار و مشاور انجام شده تا این روستاها به زودی از مزایای بازنگری طرح هادی برخوردار شوند.

به گفته حسینی، بنیاد مسکن گلستان سال قبل طرح هادی را در 60 روستای این استان از محل اعتبارات ملی بازنگری کرده بود ضمن اینکه هم اکنون تمامی 933 روستای بالای 20 خانوار گلستان طرح هادی دارند.

صدور سند مالکیت

صدور سند مالکیت برای واحدهای مسکونی مناطق روستایی و شهرهای کمتر از 25 هزار نفر گلستان از دیگر فعالیت‌ها و اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با همراهی بنیاد مستضعفان (علوی) و ادارات ثبت اسناد و املاک است که به گفته مدیرکل بنیاد مسکن استان این اقدام به‌منظور تثبیت مالکیت خانه‌های روستاییان، استفاده از اسناد به عنوان وثیقه برای گرفتن تسهیلات بانکی، ممانعت از نزاع و تخلفات ملکی، محرومیت زدایی و کمک به جهش تولید و ممانعت از مهاجرت به شهرها انجام می‌شود.

حسینی بابیان اینکه هم اکنون اسناد مالکیت خانه‌های 600 روستا و 17 شهر کمتر از 25 هزار نفر گلستان متعلق به بنیاد علوی است، افزود: تلاش داریم تا 2 سال آینده با هماهنگی و همراهی بنیاد علوی و ادارات ثبت اسناد برای اشخاص و متقاضیان واجد شرایط سند مالکیت صادر شود.

وی اضافه کرد: برای تسریع در روند تعیین تکلیف و صدور سند مالکیت این خانه‌ها، 100 گروه ارزیاب‌، نقشه خانه‌ها را با مشارکت و همکاری متقاضیان تهیه کرده و پرونده‌ها را به اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان‌ها ارسال خواهند کرد.

مدیرکل بنیاد مسکن گلستان پیش بینی کرد که طی 2 سال آینده برای 100 هزار واحد مسکونی با جمعیت 500 هزار نفر در مناطق روستایی استان سند مالکیت صادر شود و صاحبان آن‌ها از خدمات ارایه شده بهره‌مند گردند.

حسینی بابیان اینکه صدور سند مالکیت برای خانه‌های ساخته شده در مناطق روستایی متعلق به بنیاد علوی در گلستان از سال‌های قبل به اجرا درآمده بود یادآور شد: پیش از شروع فعالیت دولت یازدهم 80 هزار جلد صادر سند مالکیت در استان صادر شده بود که این رقم در پایان سال قبل به 101 هزار جلد افزایش یافت و مطابق برنامه‌ریزی و مقدمات انجام شده تا 2 سال آینده، سند مالیکت برای 100 هزار واحد مسکونی دیگر در مناطق روستایی و شهرهای زیر 25 هزار نفر استان صادر خواهد شد.

واگذاری زمین

واگذاری زمین به افراد فاقد زمین به‌ویژه زوج‌های جوان درمناطق روستایی و مستاجران در شهرهای کمتر از 25 هزار نفر از دیگر اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که به گفته مدیرکل این نهاد در گلستان، در راستای ماده چهار قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن نسبت به تملک اراضی ملی در محدوده روستاها اقدام و بعد از تفکیک و آماده سازی اراضی به متقاضیان واجد شرایط واگذار می‌شود.

حسینی افزود: در واگذاری زمین به افراد اشاره شده، قبل از شروع فعالیت دولت تدبیر و امید 6 هزار و 496 هزار قطعه به مساحت یک میلیون و 942 هزار و 559 مترمربع به متقاضیان واگذار شده بود اما این رقم در پایان سال قبل به هشت هزار و 332 قطعه به مساحت کل 2 میلیون و 466 هزار و 500 مترمربع افزایش یافت.

به گفته وی درحال حاضر به تمامی متقاضیان ساخت مسکن در روستاها و شهرهای با جمعیت کمتر از 25 هزار نفر تا سقف 65 میلیون تومان وام قرض الحسنه با بازپرداخت 15 ساله پرداخت می‌شود.

مسکن محرومان

احداث مسکن برای محرومان از طرح های جدید دولت و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که درچند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته و در همین ارتباط ساخت سه هزار واحد مسکونی با زیربنای کل 180 هزار مترمربع در گلستان آغاز شد.

از مجموع این خانه های در حال احداث، بهره‌برداری از 2 هزار و 500 واحد به همراه هشتاد هزارمین واحد مسکونی نوسازی و مقاوم شده این استان اسفند پارسال با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به صورت متمرکز در روستای پنج پیکر شهرستان بندرترکمن آغاز شد.

به گفته حسینی مدیرکل بنیاد مسکن گلستان برای ساخت این خانه ها هزار و 630 میلیارد ریال هزینه شد که شامل پرداخت 650 میلیون ریال کمک بلاعوض، پروانه و نظارت ساخت رایگان برای هر خانه بود .

مسکن ملی

طرح اقدام ملی مسکن به منظور ساخت 400 هزار خانه برای خانوارهای بدون خانه در شهرهای کشور از دیگر اقدامات دولت تدبیر و امید است که از سال گذشته در کشور و استان گلستان آغاز شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گلستان در این باره به ایرنا گفت که سهمیه استان دراین طرح ساخت 2 هزار و 294 واحد است که عملیات اجرایی مرحله نخست آن 24 خرداد پارسال در سه شهر مینودشت، بندرگز و مراوه‌تپه شروع شد.

حسینی اظهار داشت که در فاز نخست اجرای این طرح، 127 واحد مسکونی شامل 16 واحد در مراوه تپه، 48 واحد در مینودشت و بقیه در بندرگز ساخته خواهد شد.

وی اضافه کرد: دولت در طرح اقدام ملی مسکن قرار است 400 هزار واحد مسکونی در شهرهای کشور بسازد که 100 هزار واحد در شهرهای زیر 100 هزار نفر احداث می‌شود.

استان گلستان 27 شهر با جمعیت کمتر از 100 هزار نفر دارد.

حسینی تصریح کرد: دولت در این طرح 850 میلیون ریال تسهیلات با نرخ 18 درصد به متقاضیان پرداخت می‌کند و بقیه هزینه ساخت نیز باید توسط متقاضی تامین شود.

مسکن جوانان

احداث مسکن برای جوانان روستایی نیز یکی دیگر از اقدامات دولت تدبیر و امید است که در راستای اجرای آن از خرداد سال گذشته ساخت 400 واحد با اعتبار پیش بینی شده 320 میلیارد ریال در روستای جعفرآباد گرگان استان گلستان آغاز شد.

به گفته مدیرکل بنیاد مسکن گلستان، برای ساخت هر واحد مسکونی با زیر بنای 80‌ مترمربع، 800 میلیون ریال وام قرض الحسنه با بازپرداخت 15 ساله پیش بینی شده است.تحول در مسکن روستایی گلستان با نوسازی 34 هزار خانه غیرمقاوم

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات