گران‌ترین خانه‌های تهران چند؟

زمان مطالعه 4 دقیقه

گران‌ترین خانه‌های تهران چند؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، همین چند‌ماه پیش، میانگین قیمت یک متر خانه در پایتخت، 19میلیون تومان بود. حالا تنها 6ماه گذشته و این رقم تا 24میلیون تومان بالا رفته تا هر متر خانه در پایتخت، 5میلیون گران‌تر معامله شود. مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود از بازار زمین و مسکن اعلام کرده که میانگین قیمت زمین در سه‌ماهه اول سال‌جاری، ۷۲ درصد گران‌تر نسبت به‌مدت مشابه سال قبل شده است. در این میان، معاون وزیر راه و شهرسازی، گفته است اگر منطقه یک را از متوسط قیمت مسکن خارج کنیم، متوسط قیمت مسکن پایتخت به 10تا 15میلیون تومان خواهد رسید. این در حالی است که نمی‌توان منکر وجود آپارتمان‌های چند ده میلیاردی در برخی مناطق شرق و غرب تهران شد. آمار موجود در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران نشان می‌دهد که در‌ماه اخیر، آپارتمان‌هایی که قیمت هر مترمربع آنها بالای 100میلیون تومان است، عموما در منطقه یک فایل شده‌اند.

گران‌ترین معامله‌های شهریور چقدر می‌ارزیدند؟

اگر داده‌های منتشر‌شده توسط سامانه اطلاعات بازار املاک ایران را معیار قرار دهیم، گران‌ترین واحد معامله‌شده در شهریور ماه، یک واحد آپارتمان 894متری و 43سال ساخت در باغ فردوس است که متری 127میلیون و 500هزار تومان و مجموعا 114میلیارد تومان معامله شده است.

یک واحد 183متری و 13سال ساخت، در زعفرانیه متری 127میلیون و 485هزار تومان معامله شده است.

یک واحد آپارتمان 327متری و 45سال ساخت در قیطریه متری 119میلیون و 831هزار تومان به فروش رفته است.

یک واحد 653متری و 8سال ساخت در ولنجک نیز متری 119میلیون و 324هزار تومان خریداری شد.

این قیمت‌ها در حالی به ثبت رسیده که بررسی‌ها نشان می‌دهد که در همین‌ماه مورد بحث، واحدهایی مسکونی در بعضی برج‌های تهران با قیمت متری 140تا 160میلیون تومان فایل شده‌اند که هنوز فروش نرفته‌اند و صاحبان آنها بر این باورند که نرخ ملک‌شان را متناسب با شرایط آن گذاشته‌اند و تخفیفی در کار نخواهد بود.

صاحب یک دفتر مشاوره املاک در فرمانیه تهران می‌گوید: به‌طور متوسط از ابتدای سال تا الان ماهی 20تا 30درصد افزایش قیمت در این منطقه داشته‌ایم. اگرچه بازار رونق سابق را ندارد اما این خانه‌ها و واحدها مشتری‌های خودشان را دارند. ملک در این منطقه طلاست!

گران‌ترین‌های پاییز سال‌گذشته

کمتر از یک سال پیش، در آبان سال 98، گران‌ترین معامله مسکن در تهران، یک‌سوم قیمت‌های کنونی ارزش داشته است. داده‌های فایل‌ها در آن زمان حکایت از آن می‌کردند که خانه‌ای در محله درختی واقع در سعادت‌آباد با ۵۲۳ مترمربع متراژ و ارزشی بالغ بر ۳۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، لقب گران‌ترین خانه را به‌خود اختصاص داده بود.

در آبان 98، خانه‌ای ۳۴۷ متری در محله امامزاده قاسم با قیمت متری ۷۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رکورد گران‌ترین خانه را از نظر قیمت هر مترمربع کسب کرده بود.

پاییز سال گذشته آمارهای غیررسمی حکایت از آن می‌کردند که در برج‌های فرمانیه تهران، ‌هر مترمربع خانه بین 80تا 100میلیون تومان ارزشگذاری شده بودند.

5محله‌ای که بیشترین ارزش معاملات را در پاییز سال گذشته به‌خود اختصاص داده‌اند، به‌ترتیب بلوار دریا با ۱۵۰ میلیارد و ۳۵۷ میلیون تومان طی ۳۶ معامله، سعادت‌آباد با ۱۳۱ میلیارد و ۳۶۱ میلیون تومان طی ۳۱ خرید و فروش، کاشانک با ۷۹ میلیارد و۶۸۰ میلیون تومان در۱۷ معامله و امامزاده قاسم و امانیه به‌ترتیب با ۷۶ میلیارد و ۴۱۷ میلیون و ۷۲ میلیارد و ۴۳۵ میلیون تومان با ۱۰ و ۱۷ مورد خرید و فروش ملکی، اعلام شدند.

مرکز آمار چه می‌گوید؟

قیمت خانه در تهران در شهریور امسال در مقایسه با‌ماه مشابه سال قبل حدود ۹۲درصد افزایش داشته است.

قیمت مسکن تا پیش از جهش قیمتی اخیر در سال99، ‌حدودا 400درصد در 3 سال اخیر رشد کرده است.

برآوردها نشان می‌دهد تا پایان تیرماه سال‌جاری، افزایش قیمت مسکن در 3 سال اخیر به بیش از 590درصد رسیده است.

مرکز آمار و داده‌هایی که منتشر می‌شود، فارغ از قیمت خانه‌های لاکچری است. مثلا این مرکز در آخرین گزارشی که منتشر کرده تأکید کرده است درمیان مناطق ۲۲‌گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده معادل 50میلیون تومان به منطقه یک و کمترین آن با 10میلیون تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. این در حالی است که فایل‌های ثبت‌شده در سامانه‌ها از ارقام دیگری حکایت دارند. براساس داده‌های این گزارش، ارقام مزبور نسبت به‌ماه مشابه سال قبل به‌ترتیب 102و 81درصد افزایش را تجربه کرده‌اند.گران‌ترین خانه‌های تهران چند؟

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات