قدرت خرید مسکن در بازار سکه

زمان مطالعه 2 دقیقه

قدرت خرید مسکن در بازار سکه

به گزارش اقتصادنیوز، مقایسه دو بازار سکه و مسکن طی یک سال گذشته به نتایج جالبی رسیده است . در این یک سال قیمت مسکن رشد قابل توجهی داشته است . قیمت سکه هم همین طور اما کدام بازار به سرمایه گذاران خود سود بیشتری داده است؟

برای رسیدن به این پاسخ قیمت سکه در یک سال گذشته در هر فصل را انتخاب کرده و قیمت هر متر مربع آپارتمان نیز که هر ماه توسط بانک مرکزی اعلام می شود را درماه پایانی هر فصل به دست آورده ایم .و مشخص کرده ایم که برای خرید یک خانه 80 متری در هر فصل باید چند سکه می پرداختیم .

روند فصلی نسبت قیمت مسکن 80 متری به سکه

در 31شهریور ماه سال 88 که قیمت سکه 4 میلیون و 80 هزار تومان بود و قیمت متوسط هر مترمربع آپارتمان در تهران 12 میلیون و 670 هزار تومان برای خرید یک آپارتمان 80 متری باید یک میلیارد و 13 میلیون و 600 هزار تومان می پرداختیم که معادل 248 سکه تمام و یک نیم سکه می شد .

در آذرماه همین سال میانگین قیمت یک متر مربع آپارتمان در تهران 13 میلیون 530 هزار تومان بود که با یک میلیارد و 82 میلیون و 400هزار تومان می توانستیم یک آپارتمان 80 متری بخریم در این ماه قیمت سکه 4 میلیون 465 هزار تومان بوده و با 242 سکه تمام و یک نیم سکه می توانستیم همان خانه را بخریم .

در اسفند ماه قیمت سکه به 6 میلیون 100 هزار تومان رسیده و قیمت متوسط هر متر مربع آپارتمان در تهران نیز 15 میلیون و 630 هزار تومان بوده و با 205 سکه می توانستیم یک خانه 80 متری بخریم .

درخرداد ماه قیمت سکه به 7 میلیون و 750 هزار تومان می رسد و قیمت متوسط آپارتمان در تهران نیز 18 میلیون و 950 هزار تومان است . در این ماه برای خرید همان آپارتمان 80 متری به 195 سکه تمام و یک نیم سکه نیاز داشتیم .

اما در شهریور تعداد سکه ای برای این خانه 80 متری لازم بود به 147 سکه تمام و یک ربع سکه می رسد . در این ماه قیمت سکه 13 میلیون و 200 هزار تومان است و قیمت میانگین مسکن نیز 24 میلیون 290 هزار تومان .

رشد فصلی نسبت قیمت مسکن 80 متری به سکه

مقایسه قیمت مسکن بر اساس سکه نشان می دهد نوسانات سکه بیش از بازار مسکن بوده و به طوری که کسانی که به قصد سرمایه گذاری وارد بازار مسکن شده اند سود کم تری نسبت به کسانی که در بازار سکه سرمایه گذاری کرده اند برده اند .

در شهریور ماه سال گذشته برای یک خانه 80 متری که قیمت هر متر مربع آن مساوی با میانگین منطقه ای تهران بوده 248 سکه باید پرداخت می شده اما در شهریور امسال همان آپارتمان را می توانستیم با 147 سکه بخریم یعنی کسانی که سال گذشته ،به همین میزان در بازار سکه سرمایه گذاری کرده می توانند این خانه را خریداری و 101 سکه داشته باشند .

بنابراین رشد قیمت سکه از شهریور سال گذشته تا شهریور ماه امسال شتاب بیشتری داشته است .قدرت خرید مسکن در بازار سکه

دیدگاه ها   هیچ نظری ثبت نشده است

  1. هنوز درباره این خبر هیچ دیدگاهی وجود ندارد. دیدگاه خود را درباره این موضوع بیان کنید.
برای نمایش نام کامل خود، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

رویال وب
آژانس طراحی و تبلیغات